PODSUMOWANIE

Po raz pierwszy mieliśmy okazję testować dyski m.2, co postawiło przed nami szereg wymagań co do środowiska. W przeciwieństwie do klasycznych dysków SATA nie mogliśmy otrzymanych dysków podłączyć do dowolnego QNAP NAS, ponieważ nie wszystkie modele NAS posiadają porty m.2, a nawet jeśli takie porty posiadają, nie zawsze oferują one wydajność, która pozwoliłaby przetestować w pełni dyski WD Red SN700 NVMe. Dlatego na potrzeby naszych testów wykorzystaliśmy kartę rozszerzeń PCIe QM2-2P-384, a więc kartę z dwoma gniazdami M.2 NVMe PCIe Gen3 x4, które pozwoliły sprostać specyfikacji testowanych dysków. Dodatkowo musieliśmy wybrać model QNAP, który posiada odpowiednio szybki port PCIe, dlatego wybór padł na TVS-882-i5-16-450W. Co prawda jest to już model EOL, a więc wycofany ze sprzedaży, jednak otrzymał nowy system QTS 5 jak również posiada port PCIe Gen3 x16, dzięki czemu pozwoli on zainstalować i w pełni wykorzystać kartę QM2.

Nasze testy obejmują zwykle wykorzystanie różnych aplikacji, abyśmy mogli uzyskać ogólny pogląd na wydajność testowanych dysków. Wykorzystanie tylko jednej czy dwóch mogłoby znacząco zakłamać wyniki. Dlatego też w naszych testach dyski SN700 wypadały różnie w zależności od wykonywanego testu. Co ważne, udało nam się uzyskać przepustowość, którą deklaruje producent. Jednak sama przepustowość to nie wszystko, co pokazały testy w maszynie wirtualnej. Dlatego właśnie sprawdzamy dyski na różne sposoby i różnymi danymi testowymi. Po wykonaniu wszystkich testów możemy stwierdzić, że dyski WD RED SN700 to solidna konstrukcja, która skutecznie pomoże zwiększyć wydajność urządzeń NAS. Stosując takie dyski w NAS przede wszystkim należy odpowiednio je sparować – dyski SN700 wykorzystują łącze PCIe Gen3 8 Gb/s x4, tak więc zamontowanie ich w wolniejszym porcie będzie skutkowało znaczącym spadkiem wydajności. Z drugiej strony możemy wykorzystać karty QM2, jednak tutaj też należy pamiętać o złączu PCIe – aby złącze karty i płyty głównej było tej samej prędkości, inaczej wciąż nie uzyskamy maksymalnej wydajności.

Same dyski SN700 pokazały w testach, że mogą być wykorzystywane do różnych zastosowań. Bez względu na to, czy posłużą jako przestrzeń na małe pliki, backupy czy może na potrzeby maszyny wirtualnej, dadzą sobie radę z takim wyzwaniem. Warto też pamiętać, że dyski NVMe PCIe szczególnie dobrze sprawdzą się w środowiskach, gdzie przeważa losowy zapis i odczyt, a więc środowiskach wirtualizacji, baz danych czy pracy z multimediami.

Czy polecamy? Zdecydowanie, ponieważ oprócz swojej wydajności, dyski WD RED SN700 oferują jeszcze jedną rzecz – spokój. Dyski te objęte są pięcioletnią gwarancją producenta, co jasno pokazuje, że zostały zaprojektowane z myślą o długiej i bezawaryjnej pracy.

Uwaga

Testy zostały przeprowadzony w sposób niezależny. Firma Western Digital nie płaciła za wykonanie testów jedynie dostarczyła trzy dyski, które zostały w naszym labie. Wszystkie wyniki zostały uzyskane z założeniem określonej w treści metodyki badań w hermetycznym środowisku, dlatego mogą się nieznacznie różnić od wyników uzyskiwanych w innej konfiguracji sprzętowo-programowej. Spostrzeżenia własne autorów. Wszystkie materiały należą do autorów testu, chyba, że zaznaczono inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *