Backblaze, firma będąca operatorem data center od lat publikuje zestawienia ze statystykami awaryjności dysków HDD, a od niedawna, również SSD. Co kwartał możemy zobaczyć, ile konkretnych dysków pracowało produkcyjne w serwerowniach i ile z nich uległo awarii. To niewątpliwie pomaga w kwestiach wyboru dysków np. do firmowego (lub domowego) NAS. 13 lutego firma opublikowała nowe zestawienie za rok 2023. Zobaczmy, które dyski sprawowały się najlepiej, a które najgorzej.

Do 21 grudnia 2023r. Backblaze miało w swoim zarządzaniu 274 622 dysków, w tym 4 400 dysków, z których uruchamiano systemy (boot disk) oraz 270 222 dyski z danymi. Raport obejmuje dyski do przechowywania danych, jednak wcześniejsza wartość została pomniejszona o 466 dysków, więc ostatecznie podsumowanie dotyczy 269 756 dysków. Poniższa tabelka pokazuje zestawienie, ile awarii konkretnego modelu dysku wystąpiło w ciągu roku.

Jedynym modelem dysku, który w ciągu roku nie odnotował żadnej awarii był dysk 8TB Seagate (model: ST8000NM000A). Co ciekawe, ten dysk działa bezawaryjnie od kiedy tylko został włączony w „zestaw” używanych przez Backblaze dysków w Q3 2022.

Backblaze zestawia też awaryjność dysków pod kątem pojemności i czasu życia, co widoczne jest na grafikach poniżej.

Jak widać na powyższej grafice, w ciągu ostatnich 3 lat najbardziej awaryjne były dyski o pojemności 10TB, natomiast najmniej awaryjna pojemność to 6TB, ale co ciekawe, również dyski o pojemności 14TB czy 16TB wypadają bardzo dobrze.

Drugie zestawienie, na które warto dodatkowo zwrócić uwagę, to awaryjność wg. wieku dysków. Tutaj Backblaze prezentuje cztery osobne zestawienia dla każdego z producentów dysków HDD:

Więcej informacji znajdziesz na blogu Backblaze.