Bonus – TEST Cache + Thunderbolt 3

Ponieważ do testów firma WD dostarczyła nam 3 dyski m.2 WD RED SN700 NVMe, jeden z nich podłączyliśmy do drugiego QNAP, który posiada wbudowane porty m.2 – modelu TVS-672XT. Postanowiliśmy przetestować, jak taki dysk wpłynie na wydajność pracy, jeśli skonfigurujemy go w postaci Cache zapisu i odczytu danych. Dodatkowo, połączenie testowe zostało przygotowane w zupełnie inny sposób niż do tej pory. QNAP został połączony z komputerem Apple Mac mini M1 poprzez przewód Thunderbolt 3. Dzięki temu mogliśmy przetestować prędkość odczytu i zapisu bez obaw o przepustowość sieci.

Pomiary wykonujemy przy użyciu aplikacji Blackmagic Disk Speed Test, która wykonuje testy zapisu i odczytu i prezentuje je w formie możliwości zastosowania dysku do pracy z określonymi rodzajami plików video.

Pierwszy test wykonaliśmy w konfiguracji:

2x SSD w RAID 1, połączenie Thunderbolt 3, bez cache zapisu / odczytu. Wyniki widoczne są poniżej. Zapis na dysku sieciowym możliwy był z prędkością ok. 524 MB/s, odczyt 613 MB/s. Jest to wynik odpowiedni dla tej konfiguracji i zastosowanych dysków – DC500M marki Kingston, o których można więcej poczytać tutaj: https://www.backupacademy.pl/kingston-dc500m-czyli-wydajny-dysk-ssd-dla-nas/

Kolejny test wykonaliśmy dla zapisu i odczytu na dysku HDD znajdującym się w tym samym NAS. Tutaj korzystamy z dysku Seagate Ironwolf 8TB (więcej o nich tutaj: https://www.backupacademy.pl/szybkie-8tb-czyli-testujemy-seagate-ironwolf-8tb/)

Tutaj uzyskaliśmy zapis na poziomie 201MB/s. Odczyt w tej konfiguracji pomijamy, ponieważ dla sieciowego dysku HDD ta wartość jest przekłamana. 

A teraz przejdźmy do konfiguracji z wykorzystaniem dysku WD RED SN700. Po skonfigurowaniu dysku NVMe jako cache – wybraliśmy opcję cache zapisu i odczytu. W standardowym zastosowaniu taka konfiguracja jest zdecydowanie niepolecana, ponieważ nie mamy dostępnej żadnej redundancji, więc w razie uszkodzenia tego dysku, część zapisów może zostać utracona. Jednak na potrzeby naszych testów możemy sobie na to pozwolić.

Zobaczmy, jak zastosowanie takiego dysku wpłynęło na nasze wyniki.

Dla przypomnienia, same SSD w RAID 1 wykazały ok. 524 MB/s zapis, odczyt 613 MB/s.

Teraz mamy zapis na poziomie 719 MB/s a odczyt na poziomie 1581,1 MB/s. A więc zapis wzrósł o ok. 30%, odczyt niemal o 150%. Tak więc zastosowanie nawet pojedynczego dysku WD Red SN700 w cache spowodowało znaczący skok wydajności.

Zobaczmy jeszcze, jak taki cache wpływa na dysk HDD. Tutaj bez cache zapis wynosił ok. 202 MB/s. Teraz 847,6 MB/s, a więc ponad 4 razy szybciej! Oczywiście takie wyniki nie będą możliwe do utrzymania cały czas, ponieważ w zależności od wielkości zapisywanych danych, cache może się zapełnić i system nie będzie w stanie wystarczająco szybko odkładać danych na dyskach talerzowych, jednak tutaj znacząca będzie też wielkość zastosowanych dysków oraz ilość pamięci RAM w urządzeniu. 

A teraz czas na podsumowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *