Test 6 – Windows Server – AJA System Test

AJA System Test pozwala zmierzyć prędkość zapisu i odczytu danych, ale głównie pod kątem zastosowania w środowiskach graficznych i pracy z materiałem Video. Aplikacja jest w stanie zasymulować zapis i odczyt plików video różnej rozdzielczości, a więc też wielkości. AJA pozwala wybrać pliki określonej wielkości (256MB, 512MB, 1GB, 4GB, 16GB oraz 64GB).

Dla plików z zakresu 256MB do 16GB wykorzystujemy opcję pliku HD 1080p, natomiast dla opcji 64GB jest to plik 5120×2700 5K z kamery RED. Wyniki, które uzyskaliśmy podczas testów widoczne są poniżej.

Jak widać wyniki są bardzo zbieżne. Niezależnie od poziomu RAID oraz wielkości pliku, odczyt danych mieści się w zakresie 800 – 1100 MB/s. Jedynym wyjątkiem jest odczyt pliku 4GB, jednak nie traktujemy tego wyniku jako znaczącego. Uzyskane wyniki jednoznacznie pokazują, że dyski WD SN700 świetnie się spiszą w środowiskach, gdzie wymagana jest przestrzeń na materiały video czy graficzne. A więc graficy, fotografowie czy osoby zajmujące się video skorzystają znacząco na wydajności swojej pracy, dzięki możliwości szybkiego zapisu i odczytu danych z NAS wyposażonego w dyski WD RED SN700.