Firma Backblaze do swojej usługi backupu online wykorzystuje 25,000 dysków twardych. Dzięki temu firma jest w stanie zaprezentować ciekawe informacje o dyskach twardych, jak np. w jakim okresie użytkowania dysków twardych najczęściej dochodzi do awarii oraz jaka jest różnica w niezawodności między dyskami biznesowymi, a dyskami przeznaczonymi dla użytkownika domowego. Dziś firma Backblaze postanowiła upublicznić informacje, pokazujące, która firma produkuje najbardziej niezawodne dyski twarde.

1

Porównano trzy marki Seagate, Hitachi i Western Digital. (Firma posiada również dyski firm Toshiba i Samsung, ale ich ilość jest niewystarczająca, aby przeprowadzić wiarygodną analizę.) Backblaze kupuje najtańsze dyski przeznaczone na rynek konsumencki, dlaczego ? O tym napiszemy w innym artykule.

Backblaze mierzył niezawodność dysków twardych biorąc pod uwagę ich wskaźnik awaryjności rocznej. tj. średnia liczba awarii dysku podczas pracy przez jeden rok. Poniżej wykres, który bardzo ładnie uwidacznia rezultaty wyników:

2

Firma na swoim blogu dodała, że najmniej awaryjne modele to Hitachi GST Deskstar (7K2000, 5K3000 i 7K3000), ich wynik roczny mieścił się w przedziale od 0.9% do 1.1%. W tym samym czasie Seagate Barracuda Green osiągnął wynik 120% (średnia żywotności to 0.8 na rok). Oczywiście dyski były jeszcze na gwarancji i zostały wymienione na nowe. Inne dyski firmy Seagate osiągnęły wynik od  3.8% do 25.4%.

W sumie większość dysków przetrwało bez awarii ponad 3 lata, ale biorąc pod uwagę dane przedstawione przez firmę Backblaze, warto się zastanowić jaką firmę dysku wybrać przy kolejnym zakupie. W tym przypadku nie będą to raczej dyski firmy Seagate no chyba, że dotrzecie do innych analiz, które udowodnią, że dyski tej firmy nie są w cale takie złe jak opisano powyżej. Pamiętajcie też, że analiza dysków konsumenckich, a nie biznesowych, z których niezawodności słynie właśnie firma Seagate.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *