Podsumowanie

Czy dyski Western Digital® DC SN600 to dobre dyski? Zdecydowanie tak. Czy warto w takie dyski zainwestować? To zależy.

Gdy dostaliśmy rzeczone dyski do testów, nie do końca wiedzieliśmy, czego się po nich spodziewać. Teoretycznie dyski NVMe PCIe znamy już od dawna, jednak raczej w formacie M.2. Nowy format, czyli U.2 jest stosunkowo nowy, a więc bardzo ciekawiło nas, jak wypadnie w testach. Niestety, biorąc pod uwagę, że dyski w formie U.2 są jeszcze mało popularne, dosyć dużym wyzwaniem było ich przetestowanie. Tutaj czasowo mieliśmy duże szczęście, ponieważ nasze testy zbiegły się z premierą modelu QNAP TS-h973AX, który wyposażony jest w dwie zatoki uniwersalne, w których mogą pracować dyski U.2 lub klasyczne SATA. To pozwoliło nam wykonać testy opisywane w tym artykule. Samo urządzenie posiada tylko dwie zatoki, więc koniec końców fakt, iż otrzymaliśmy do testów tylko dwa dyski nie był problemem. Oczywiście przechodząc kolejne kroki w naszych benchmarkach bardzo zastanawiało nas to, jak dyski wypadną w wyższych konfiguracjach RAID. W tym miejscu tylko wstępnie zaznaczę, że istnieje spora szansa, że niedługo będziemy mogli wykonać testy większej liczby dysków w zdecydowanie mocniejszym sprzęcie, jednak na obecnym etapie nie możemy jeszcze zdradzić szczegółów.

Wracając do dysków. Same dyski zachwycają swoją wydajnością i możliwościami. Zestawiając je z klasycznymi dyskami SSD, nasze WD Gold są niesamowicie szybkie i wydajne, co jest możliwe dzięki zastosowaniu architektury NVMe PCIe. Również pod kątem wygody stosowania przewyższają swoich odrobinę starszych braci, czyli dyski w formacie M.2, ponieważ U.2 daje nam m.in. Hot Swap, jak również możliwość łatwiejszej i szybszej wymiany dysków. Podczas kilku tygodni naszych testów wielokrotnie korzystaliśmy z tej możliwości i była ona bardzo wygodna.

Czy jednak warto inwestować w takie dyski? Jak napisałem trochę wyżej – to zależy. Przede wszystkim głównym czynnikiem jest urządzenie, w którym takie dyski będą pracowały. I nie ukrywam, że świetnie się stało, że na potrzeby testu mieliśmy dostępny model QNAP TS-h973AX. Jest to model w bardzo atrakcyjnej cenie biorąc pod uwagę jego specyfikację sprzętową, a dodatkowo oferuje dwie zatoki U.2. W ten sposób w jednym urządzeniu możemy połączyć do 5 dysków HDD o dużej pojemności, 2 dyski SATA 2,5″ SSD oraz dwa U.2. Taka konfiguracja dyskowa w połączeniu z systemem plików ZFS pozwala nam uzyskać wysoką wydajność i pojemność. W takiej konfiguracji dwa dyski U.2 mogą służyć za przestrzeń na potrzeby systemu (pula pamięci systemu) oraz np. maszyn wirtualnych czy kontenerów, dyski w zatokach 2,5″ SATA jako przestrzeń Cache, a HDD jako pula na dane. I w takiej konfiguracji testowane dyski Western Digital DC SN600 sprawdzą się świetnie. Kolejnym przykładem jest konfiguracja, gdzie system znajduje się na dyskach SATA, a dyski U.2 skonfigurowane są pod przestrzeń np. na bazy danych.

W ostatnich miesiącach w ofercie QNAP pojawił się również inny model obsługujący dyski U.2 – TS-h2490FU, który posiada aż 24 zatoki na dyski U.2. Takie połączenie, czyli NAS z 24 dyskami WD GOLD U.2 może stanowić ciekawe rozwiązanie, szczególnie w zestawieniu z innymi macierzami all flash.

Czy dyski U.2 będą tym, co ostatecznie zastąpi dyski SAS? Moim skromnym zdaniem tak. Obecnie główną przewagą dysków SAS nad pozostałymi jest możliwość ich dwukanałowej pracy, a więc mogą swoją pełną wydajność oferować dwum kontrolerom. Przy tak wydajnych dyskach U.2, jesteśmy w stanie uzyskać zdecydowanie wyższą wydajność, a biorąc pod uwagę tendencje rynkowe, ceny samych dysków powinny sukcesywnie spadać, czyniąc je jeszcze atrakcyjniejszym wyborem.

Podsumowując – jeśli planujesz zakup urządzenia, które obsługuje zatoki U.2 – dyski Western Digital DC SN600 będą świetnym wyborem!

Uwaga

Testy zostały przeprowadzony w sposób niezależny. Firma WD nie płaciła za wykonanie testów jedynie dostarczyła dwa dyski, które zostały w naszym laboratorium. Wszystkie wyniki zostały uzyskane z założeniem określonej w treści metodyki badań w hermetycznym środowisku, dlatego mogą się nieznacznie różnić od wyników uzyskiwanych w innej konfiguracji sprzętowo-programowej. Spostrzeżenia własne autorów. Wszystkie materiały należą do autorów testu i serwisu www.backupacademy.pl, chyba, że zaznaczono inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *