TEST 6 – VM – AJA System Test

AJA System Test wykorzystujemy, aby sprawdzić jak dyski poradzą sobie podczas zapisu plików wideo. Aplikacja pozwala wybrać rodzaj pliku o określonej rozdzielczości oraz wielkości, dzięki czemu możemy sprawdzić jak szybki możliwy będzie zapis i odczyt pliku o wielkości 256MB, 512MB, 1GB, 4GB, 16GB oraz 64GB. W zależności od typu pliku wideo dostępne mamy różne wielkości, dlatego na potrzeby tego testu skorzystaliśmy z opcji pliku 5120×2700 5K z kamery RED. Wyniki, które uzyskaliśmy podczas testów widoczne są poniżej w tabelce i na wykresie. Co ważne, test przeprowadzony został tylko w maszynie wirtualnej, ponieważ jak wykazały wcześniejsze badania – w przypadku przepustowości ograniczałoby nas łącze 10GbE.

Najpierw przyjrzyjmy się wynikom zapisu. Najlepszy wynik udało się tutaj osiągnąć podczas zapisu pliku o wielkości 64GB na dyskach DC SN640 skonfigurowanych w RAID 0. Co ciekawe, wynik zapisu w konfiguracji RAID 1 był niewiele niższy. W przypadku pozostałych wielkości pliku, wyniki w konfiguracji RAID 0 rosły z każdym kolejnym plikiem, natomiast w RAID 1 zachowały w miarę podobną szybkość. Co prawda w tej konfiguracji nie udało się uzyskać wyników jak w przypadku CristalDiskMark, jednak są one zgodne z innymi wykonywanymi benchmarkami. Znowu jednak musimy podkreślić, że możliwości konfiguracji dyski były dosyć ograniczone, ponieważ nie mogliśmy wykonać testu dla wyższych poziomów RAID jak 5 czy 10, które zdecydowanie częściej będą wykorzystywane w praktyce.

Czas na odczyt. Tym razem sytuacja jest trochę inna, niż w przypadku zapisu. Teraz najlepsze wyniki uzyskaliśmy w przypadku plików o średniej wielkości – najlepszy dla wielkości 1GB. Oczywiście wartości, które widzimy w tabeli są wyższe niż w przypadku zapisu, jednak wciąż wyniki pokazują widoczną już wcześniej tendencję, gdzie przy ciągłym odczycie pliku uzyskiwaliśmy wartości powyżej 2GB/s.

Na kolejnej stronie prezentujemy wyniki, które dyski WD Gold DC SN600 uzyskały w teście ATTO Disk Benchmark