Test 6 – Windows 11 – IOmeter

IOmeter jest swoistym wyznacznikiem dla wszystkich benchmarków, ponieważ aplikacja pozwala wykonać szereg testów o różnych parametrach, aby zweryfikować wydajność danej przestrzeni dyskowej. Dlatego w tym teście dyski WD RED PRO poddajemy testom IOmeter, gdzie testować będziemy wydajność w oparciu o blokowy LUN o wielkości 1024 MB, który został utworzony w Puli Pamięci założonej kolejno na trzech typach RAID.

Na potrzeby wykonywanego benchmarku, dyski poddamy zestawowi następujących testów:

  • 4KB Random Read
  • 4KB Random Write
  • 4KB Sequential Read
  • 4KB Sequential Write
  • 8KB Random Read
  • 8KB Random Write
  • 8KB Sequential Read
  • 8KB Sequential Write
  • 64KB Random Read
  • 64KB Random Write
  • 64KB Sequential Read
  • 64KB Sequential Write

W podsumowaniu każdego z testów znajdziemy zarówno wyniki odczytu i zapisu w MB/s, ale także wynik IOPS zapisu i odczytu.

Ze względu na sortowanie tabeli przestawnej w excel, zwróć uwagę na kolejność testów przedstawioną na wykresie i w tabeli.

Jak widać, najlepsze wyniki udało nam się w każdym przypadku w RAID 0, co już wielokrotnie w naszych testach widzieliśmy, jednak tutaj dodatkowo możemy zobaczyć, jak duża różnica pojawia się pomiędzy procesami zapisu/odczytu sekwencyjnego i losowego. Po raz kolejny widzimy, jak przekłada się stosowanie dysków HDD na wydajność w środowiskach wymagających dużej liczby IOPS na potrzeby np. maszyn wirtualnych czy baz danych. O ile w przypadku zastosowań charakteryzujących się sekwencyjnymi transferami dyski WD RED PRO sprawdzają się świetnie, o tyle w środowisku losowym nie jest już tak dobrze – tam powinniśmy stosować inne rozwiązania (które zresztą WesternDigital też ma w swojej ofercie).

Najwyższa zmierzona wartość przesyłania plików to 928,30 MB/s w teście 64KB zapisu sekwencyjnego, natomiast najszybszy odczyt udało się uzyskać w teście 8KB odczytu sekwencyjnego  – 849,33 MB/s.

Zobaczmy jeszcze, jak wygląda wydajność IOPS:

W przeciwieństwie do przepustowości, najlepsze wyniki IOPS uzyskujemy w zupełnie innych przypadkach testowych. W tym wypadku najlepsze wyniki pojawiają się w testach wykonanych mała wielkością bloku, jednak co ciekawe, zapis odczyt sekwencyjny pozwoliły uzyskać lepsze wartości niż zapis/odczyt losowy.

W przypadku testu IOPS w IOmeter, najlepszy wynik to 117801 IOPS w zapisie sekwencyjnym 4K (RAID 0). najlepszy odczyt to 103678 IOPS w teście 8K i również RAID 0.

W powyższej tabeli mamy też wszystkie wyniki zsumowane. Nie jest to pomyłka – chcieliśmy sprawdzić, jakie będą ogólne wyniki wszystkich testów dla każdego z RAID. I tak widzimy, że sumarycznie najwięcej IOPS uzyskaliśmy w RAID 0, natomiast najmniej w RAID 10. Jest to kolejny dowód na to, że dyski HDD działające w RAID 10 nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem pod kątem wydajności. Poziom RAID musi być dobierany do zastosowań, w przeciwnym razie teoretycznie lepsza konfiguracja może przynieść dużo gorsze wyniki.

IOMeter zapisuje też wyniki uzyskane w całym czasie wykonywanego testu i te wyniki prezentujemy niżej. Podczas realizacji zapisu i odczytu, IOmeter zapisuje do pliku z wynikami liczbę IOPS w każdym testowym przedziale czasu (podział sekundowy). To pozwala nam zobaczyć, na jakim etapie testu udało się uzyskać najwyższe wyniki, a kiedy wydajność spadała. Warto tutaj zwróci uwagę na wyniki najwyższe, dochodzące nawet do 3 mln IOPS, które później z biegiem czasu spadały. Jednak porównując ten wykres z wykresami innych testowanych przez nas dysków, początkowa faza, w której wydajność jest najwyższa jest najmocniej zaznaczona i widoczna. Oczywistym też jest, że im większy rozmiar bloku, tym dłużej raportowana jest wydajność (kwestia czasu potrzebnego na zapis bloku).

Przejdźmy do kolejnego testu, AJA System Test.