Test 4 – Windows 11 – ATTO Disk Benchmark

Testy z poziomu systemu Windows rozpoczynamy od ATTO Disk Benchmark. Jest to darmowa aplikacja, która pozwala zmierzyć prędkości zapisu i odczytu oraz liczbę IOPS. Ten test jest też pierwszym testem wykorzystania dysków WD RED po stronie QNAP do stworzenia blokowego LUN, który następnie zostaje podłączony do Windows przez iSCSI oraz sformatowany w systemie plików NTFS. Do każdego testu utworzono LUN o wielkości 1024GB. Test obejmuje wielokrotny pias i odczyt plikiem o wielkości 32GB przy wielkości I/O w zakresie 512B do 64GB. Poniżej widzimy zestawienie wyników w zależności od RAID z podziałem na przepustowość w MB/s oraz IOPS.

RAID 0

Sprawdźmy, jak wyglądają wartości zmierzonej przepustowości.

Najszybsza zmierzona wartość zapisu to 1,06 GB/s a zapisu to 1,15 GB/s. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku odczytu mieliśmy więcej wyników zbliżonych do maksimum. Wyniki te uzyskaliśmy przy wielkości I/O w zakresie 32KB do 8 MB.

W przypadku IOPS wyniki są oczywiście znacząco niskie (w końcu mamy do czynienia z dyskami HDD), jednak w przeciwieństwie do wyników MB/s, tutaj najlepsze wyniki uzyskujemy w zakresie do 32KB (wielkość I/O).

RAID 5

Zobaczmy teraz, jakie wyniki uzyskaliśmy w konfiguracji RAID 5:

W tym przypadku wyniki są trochę gorsze niż w przypadku RAID 0, jednak widzimy podobną zależność w zakresie wielkości I/O – najwyższe prędkości udało nam się uzyskać też w zakresie 32KB do 8MB, jednak maksymalne wyniki są niższe.

Co ciekawe, liczba IOPS, które uzyskaliśmy w testach jest wyższa niż w przypadku RAID 0, jednak podobnie jak we wcześniejszej konfiguracji, najlepsze wyniki uzyskujemy przy najmniejszej wielkości I/O.

RAID 10

Dyski WD RED działające w RAID 10 w naszym testowym QNAP NAS pozwoliły w tej konfiguracji uzyskać maksymalnie 1,15 GB/s w odczycie oraz 617,28 MB/s w zapisie. Co prawda są to najniższe wyniki z całej serii testów, jednak widzimy podobną zależność do wielkości I/O jak w poprzednich testach.

Jednak w przypadku IOPS wyniki w RAID 10 wyglądają zdecydowanie najlepiej – w przypadku zapisu udało nam się znacząco przekroczyć wartości uzyskane w RAID 0 i RAID 5. Co ważne, podczas pracy ATTO Disk Benchmark pomijamy Write Cache oraz żaden cache nie jest skonfigurowany na poziomie urządzenia (osobna opcja w QTS), więc możemy wnioskować, że to możliwości samych dysków.

Teraz czas na testy CristalDisk Mark.