OptiNAND

Zanim jednak przejdziemy do samych testów, zatrzymajmy się na chwilę przy technologii, którą wykorzystują dyski WD RED Pro. Mowa tutaj o opatentowanej technologii OptiNAND™, która ma zwiększyć wydajność dysków HDD. W tym celu wykorzystywana jest pamięć iNAND (UFS), która została dodana do konstrukcji dysku, jak również zmodyfikowany został firmware oraz system-on-a-chip (SOC). Co ważne, OptiNAND nie jest technologią hybrydową a raczej sposobem hierarchizowania przestrzeni w obrębie pojedynczego dysku. Do tego celu wykorzystywany jest układ SoC, który steruje komunikacją z dyskiem iNAND. W ten sposób kluczowe funkcje operacyjno-porządkowe mogą wykorzystywać wzrost w zakresie możliwości metadanych, co z kolei może obniżyć zapotrzebowanie na DRAM oraz zwiększyć wydajność i niezawodność.

Plusem zastosowania pamięci flash jest jest niższa cena niż pamięci DRAM jak również jej trwałość niezależną od ilości cykli zasilania. W ten sposób dodatkowa pamięć umożliwia dokonanie obliczeń w krótszym czasie jednocześnie odciążając dysk twardy. W ramach technologii OptiNAND wykorzystuje się układ SoC dysku do sterowania komunikacją z dyskiem flash będącym częścią dysku – iNAND. Technologia OptiNAND umożliwia zwiększenie powierzchni poprzez zwiększenie liczby ścieżek na cal. Praca dysku twardego wiąże się z generowaniem gigabajtów metadanych, które mogą zostać wykorzystane do zwiększenia gęstości. Ponieważ nie ma sensu przechowywania tych danych w pamięci DRAM, OptiNAND oferuje tani magazyn danych na te metadane, które mogą być zapisywane i odczytywane w czasie rzeczywistym jednocześnie nie zajmując miejsca na dysku talerzowym. Pierwsza generacja produktów z OptiNAND zapewnia największą jak do tej pory pojemność aż 20 TB3 na 9-dyskowej platformie (2,2 TB na talerz) z zapisem danych w formacie CMR.

Zaletą OptiNAND jest też zwiększenie wydajności pracy dysku. W sytuacji wyłączenia awaryjnego OptiNAND może przenieść 100MB pamięci podręcznej do iNAND – w standardowym dysku wielkość ta wynosiła 2MB. Z pojemnością, która pozwala na przechowywanie ponad 100 MB danych podczas wyłączenia awaryjnego, losowa wydajność zapisu w trybie wyłączonego zapisu pamięci podręcznej (write cache disabled – WCD) może zbliżyć się do tej przy włączonym trybie zapisu pamięci podręcznej
(write cache enabled – WCE). 

Więcej informacji znajdziesz w dokumencie przygotowanym przez WesternDigital.

Dokument PDF

Przejdźmy teraz do naszych testów, zaczynając od systemu QTS urządzenia testującego.