Test 8 – Windows 11 – Robocopy

Ostatni test, który zwykle wykonujemy, to robocopy. Dyski WD RED PRO 20TB połączone są standardowo w trzy grupy RAID, na nich stworzona jest pula pamięci i dwa zasoby – wolumin oraz blokowy LUN. Oba maja wielkość 1TB. Test wykonujemy z poziomu Windows Server 2022, którego częścią jest aplikacja robocopy. Test wykonujemy z poziomu konsoli powershell, mierząc i zapisując szybkość kopiowania oraz czas.Testy dzielimy na dwa rodzaje – kopiowanie danych na NAS poprzez udział SMB oraz kopia na na LUN blokowy, oba procesy korzystają z łącza 10GbE. Test kopiowania po SMB obejmuje przesłanie 100 GB danych na trzy sposoby: 100 plików po 1GB, 10 plików po 10GB oraz 1 plik 100GB. Każdy zestaw testowy jest zapisywany trzykrotnie, a na wykresach poniżej prezentujemy wyniki. W przypadku testu zapisu na LUN blokowy, dodajemy czwarty rodzaj plików – 100GB plików o wielkości 1MB każdy, aby zobaczyć, jak dyski poradzą sobie z taką liczbą małych plików.

Pierwszy wykres prezentuje średnie wyniki zapisu danych na podłączony przez iSCSI dysk, a więc w każdej konfiguracji dysków WD RED PRO wykonujemy 4 testy. Wyniki widoczne są poniżej:

W tym przypadku najgorsze wyniki uzyskaliśmy w przypadku RAID 5, najlepsze w RAID 0. Jest to drobna zmiana, ponieważ wcześniejsze testy wykazywały lepsze zachowanie dysków w RAID 5 niż RAID 10. Co ważne, nie widzimy spadku w przypadku małych plików – wręcz przeciwnie, zapis wykonany jest szybciej, niż w przypadku dużego pliku. Zobaczmy jeszcze jak całość kształtuje się na wykresie, gdzie dodatkowo nałożyliśmy średnią (pomarańczowa linia) i medianę (niebieska linia).

Drugi test to zapis na zasób SMB. Dlatego też tutaj dla każdej grupy RAID wykonujemy trzy testy (100x1GB, 10x10GB i 1x100GB). Tutaj widzimy średni czas oraz średnią prędkość (z 3 powtórzeń). Prędkość prezentowana jest w GB/s.

Tutaj podobnie – w przypadku testu tego rodzaju, najgorsze wyniki uzyskaliśmy w przypadku połączenia dysków WD RED PRO 20TB w grupę RAID 5, najlepsze – RAID 0. Trzeba jednak tutaj podkreślić, że średnia różnica dla wszystkich procesów wynosiła aż 1:35 minuty, czyli niemal 100% czasu więcej było potrzebne do zakończenia zadań zapisu w RAID 5. Dodatkowo, zapisując przez SMB (w wersji 3) zdecydowanie najszybciej  wykonany został proces zapisu 100 plików o wielkości 1GB każdy a najgorzej wypadł zapis 10 plików po 10GB.

Podsumowując, wciąż dyski WD RED PRO najlepsze wyniki oferują działając z RAID 0, jednak biorąc pod uwagę kwestie redundancji, dobór poziomu RAID powinien zależeć od docelowego zastosowania.