Test 3 – Konsola QNAP – DD

DD znane jest każdemu użytkownikowi linuksa i ogólnie systemów *nix (a przynajmniej powinno być). Służy do wykonywania dokładnych kopii dysków i nośników – np. pozwala utworzyć idealną kopię pendrive czy płyty. W przypadku naszych testów korzystamy z dd do wykonywania sekwencyjnego zapisu plików aby sprawdzić, z jaką prędkością i w jakim czasie każdy z nich zostanie zapisany na testowanym dysku. Podczas testu wykonywane jest przekierowanie danych z urządzenia /dev/zero do pliku na woluminie, który został utworzony w określonej grupie RAID. Zapisujemy i odczytujemy 1GB danych w plikach po 256KB. W ten sposób system zapisuje sekwencyjnie bardzo dużą liczbę małych plików, następnie oczekuje 5 minut i rozpoczyna ich odczyt. Wyniki otrzymane podczas tego testu prezentujemy na poniższych wykresach i w tabelkach.

Zacznijmy od wyników zapisu, które zostały zaprezentowane formie wykresu oraz w tabeli. Najlepsze wyniki udało nam się uzyskać w sytuacji, gdy dyski były połączone w RAID 0, co jest dosyć zrozumiałe, ponieważ w takiej konfiguracji korzystamy z wspólnej przepustowości wszystkich dysków. Średnia wartość zapisu w RAID 0 wynosiła 826,62 MB/s i była znacząco wyższa od pozostałych wyników, gdzie w RAID 5 średnia to 602,67 MB/s a w RAID 10 tylko 546,96 MB/s. Podobną sytuację mamy w przypadku odczytu danych, gdzie znowu dyski zaoferowały najwyższą wydajność w RAID 0, gorszą w RAID 5 i najgorszą w RAID 10.

Dokładnie odwrotnie wyglądają wykresy dla średniego czasu zapisu i odczytu danych:

Jednak w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę fakt, że im wyższy wynik, tym gorzej. A więc widoczna jest pełna zbieżność z wynikami prędkości – Dyski WD Red Pro najlepiej działały podczas testu w RAID 0 a najgorzej w RAID 10.

Podczas trwania testu rejestrujemy wynik dla każdej operacji, dlatego możemy prześledzić jak wyglądała prędkość i czas podczas zapisu każdego z 256 plików. Poniżej prezentujemy wyniki dla odczytów i zapisów zrealizowanych na każdym poziomie RAID. Wykresy prezentujemy poglądowo, bez dodatkowego komentarza:

Odczyt

  • RAID 0

  • RAID 5

  • RAID 10

ZAPIS

  • RAID 0

  • RAID 5

  • RAID 10

To tyle, jeśli chodzi o testy bezpośredniej obsługi dysków z poziomu QNAP. Kolejne testy wykonujemy z poziomu maszyny z systemem Windows Server 2022.