Test 5 – Windows – CristalDiskMark

CristalDiskMark jest aplikacją, która pozwala nam wykonywać jednoczesne pomiary kilku parametrów, dlatego w każdym teście zmierzymy prędkość zapisu i odczytu sekwencyjnego oraz liczbę IOPS zapisu i odczytu losowego blokiem 4k.

Podobnie, jak wcześniej, przy użyciu CristalDiskMark wykonaliśmy szereg identycznych testów w trzech konfiguracjach łączących 4 dyski twarde:

  • RAID 0
  • RAID 5
  • RAID 10

Dla każdego z nich, zostały przeprowadzone następujące pomiary:

  • Plik 16MiB, odczyt 90%, zapis 10%
  • Plik 16MiB, odczyt 10%, zapis 90%
  • Plik 64GB, odczyt 90%, zapis 10%
  • Plik 64GB, odczyt 90%, zapis 100%

Zacznijmy od przeanalizowania wyników prędkości podczas zapisu i odczytu danych:

W tych testach serwer wyposażony był w wbudowane porty 10GbE SFP+, natomiast do QNAP została podłączona karta 2x 25GbE. W testach sekwencyjnego transferu plików w trzech poziomach RAID udało nam się uzyskać wyniki przedstawanie na powyższym wykresie. Jak widać, w przypadku małego pliku testowego, niezależnie od poziomu RAID odczyt jest bardzo zbliżony i mamy tutaj średnio 1235 MB/s. Dopiero podczas zapisu pojawiły się pewne odchyły i tutaj najgorzej wypadł RAID 5 z średnią 987 MB/s (średnia z testów 10×90 i 90×10).

Zdecydowanie większe różnice widzimy w przypadku testu dużym plikiem 1x64GiB. Tutaj zdecydowanie najlepiej dyski WD RED PRO wypadają w pracy w RAID 0 a najgorzej w konfiguracji RAID 10. Nie jest to zaskakujące, ponieważ RAID 10 najlepiej sprawdza się w przypadku zapisów losowych, a w przypadku tego testu CristalDiskMark mamy do czynienia z zapisem sekwencyjnym. Poniżej zestawienie wyników dostępne też w formie tabelarycznej:

Zobaczmy teraz, jak wyglądają wyniki dla testów zapisu losowego blokiem 4K. Podobnie jak w powyższych testach, tutaj też mamy do czynienia z zestawieniem wyników wykonanych w kilku opcjach konfiguracyjnych.

Powyższe wyniki jasno pokazują, jak duża różnica pod kątem liczby IOPS występuje pomiędzy zapisem/odczytem małych a dużych plików.

Do tych wyników należy jednak podchodzić z dużą ostrożnością, ponieważ mówimy o pracy dysku HDD. Z testu w QTS wiemy, że każdy z dysków jest w stanie osiągnąć ok 190 IOPS odczytu losowego. Powyższe wyniki osiągnięte przez CristalDiskMark są tak naprawdę wypadkową wielu czynników, w tym pamięci RAM każdego z urządzeń, procesora, systemu. CristalDiskMark ma dosyć dobre wyniki w przypadku liczenia przepustowości sekwencyjnej, jednak w przypadku IOPS wyniki nie mogą być traktowane jako wyznacznik możliwości dysków.

Przejdźmy teraz do testów wykonanych przy użyciu IOmeter.