Podsumowanie

Dyski WD RED SA500 wyglądają niepozornie. Przypominają klasyczne dyski HDD z serii WD RED przeznaczone dla urządzeń NAS, co mógłby sugerować, że nie są to dyski do zaawansowanych rozwiązań – bardziej do małych dysków sieciowych. Jednak testy pokazały, że spokojnie mogą stawać w szranki z dyskami SSD innych producentów, w tym dyskami określanymi jako Data Center czy Enterprise. Podczas przeprowadzonych przez nas testów udało się uzyskać bardzo wysokie wyniki, które pokrywały się z deklaracjami producenta, a niejednokrotnie i je przewyższały. To sprawia, że WD RED SA500 to naprawdę warte swojej ceny dyski twarde, które pozwolą znacząco zwiększyć wydajność urządzeń NAS. W naszym przypadku wykonywaliśmy testy głównie związane z przechowywaniem danych, jednak dzięki bardzo wysokim wynikom testów zapisu i odczytu losowego, pozwalają one również na wydajną pracę w zastosowaniach aplikacyjnych. Jeśli korzystamy z nowoczesnego rozwiązania NAS, który oprócz przechowywania danych hostuje też maszyny wirtualne czy kontenery, dyski WD SA500 pozwolą wszystkim tym funkcjom działać wydanie.

Zastosowanie dysków WD RED SA500 ma też bardzo wysokie uzasadnienie, jeśli korzystamy z NAS wyposażonego w porty 10GbE czy FC. Klasyczne dyski talerzowe nie są w stanie zaoferować nam takich prędkości przesyłania plików oraz IOPS, chyba, że korzystamy z dużo droższych dysków SAS 10k/15k, które jednak nie są kierowane do użytkowników domowych czy SMB. Dyski flash skutecznie konkurują z dyskami SAS, niejednokrotnie oferując wyższą wydajność, więc w większość przypadków będą lepszym rozwiązaniem. Oczywiście trochę tutaj upraszczamy, ponieważ w części zastosowań dyski SAS wciąż są niepokonane (choćby rozwiązania dwukontrolerowe), jednak na potrzeby mniejszych urządzeń, SSD są górą. Bardzo istotnym czynnikiem jest też nieustannie spadająca cena takich nośników, która pozwala coraz większej liczbie klientów na stosowanie takich dysków. W momencie pisania tego artykułu, średnia cena dysków WD RED SA500 (24 listopada 2020r.) to ok. 550 zł na dysk 960GB. To oczywiście więcej niż koszt dysku HDD (WD RED 1TB – koszt ok. 270-300 PLN), jednak warto rozważyć montaż dysków SSD w swoim NAS – spokojnie możemy połączyć np. 2 dyski SSD i 2-4 dyski HDD w jednym urządzeniu ciesząc się wysoką wydajnością i dużą powierzchnią przy zrównoważonym koszcie.

Podsumowując – trafiły do nas kolejne dyski, które swoją wydajnością i działaniem bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Biorąc pod uwagę uzyskane rezultaty oraz cenę dysku, możemy do zdecydowanie polecić wszystkim użytkownikom NAS, którzy chcą uzyskać lepszą i wydajniejszą pracę ze swoim urządzeniem. No i warto pamiętać o 5 latach gwarancji, która chroni nas na wypadek dysku dłużej, niż zwykle spotykane gwarancje 2/3-letnie.

A już niedługo zaprezentujemy testy kolejnych dysków. W kolejce czekają dyski Seagate EXOS 18TB oraz WD Gold DC SN960.

Uwaga

Testy zostały przeprowadzony w sposób niezależny. Firma WD nie płaciła za wykonanie testów jedynie dostarczyła cztery dyski, które zostały w naszym laboratorium. Wszystkie wyniki zostały uzyskane z założeniem określonej w treści metodyki badań w hermetycznym środowisku, dlatego mogą się nieznacznie różnić od wyników uzyskiwanych w innej konfiguracji sprzętowo-programowej. Spostrzeżenia własne autorów. Wszystkie materiały należą do autorów testu, chyba, że zaznaczono inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *