Test 3 – Konsola QNAP – DD

DD to narzędzie wbudowane w system linux, które pozwala na blokowe kopiowanie danych. Najczęściej wykorzystywane jest do wykonywania kopii nośników dyskowych lub tworzenie obrazów z dysków. W naszym przypadku wykorzystujemy dd do sprawdzenia, jak szybko system jest w stanie zapisywać i odczytywać dane z dysku. W przypadku dd test będzie wykonany z poziomu konsoli systemu QTS (połączenie przez SSH). Każdy test będzie obejmował zapis i odczyt 1GB danych w plikach po 256KB. W ten sposób sprawdzimy, jak dyski połączone w różnych poziomach RAID poradzą sobie z szybkością zapisu/odczytu. Całość wykonywana za pomocą skryptu, który zapisuje pliki, odczekuje 5 minut, po czym odczytuje pliki. Poniżej przedstawiamy wyniki uzyskane w teście w formach tabeli i wykresów. Dodatkowo, na wykresach została zobrazowana zależność prędkości zapisu w czasie. Testy zostały wykonane na poziomie dysków urządzenia bez przesyłania plików sieciowo korzystając z dowolnego protokołu. To pozwala nam zweryfikować, jak szybko samo urządzenie jest w stanie czytać i zapisywać dane na podłączonych dyskach. Zobaczmy, jakie wyniki udało nam się uzyskać dla dysków SSD WD SA500.

Uwaga: Wyniki podane w GB/s

Co ważne, proces zapisywania danych przez dd jest procesem sekwencyjnym, a więc w danym momencie zapisywany jest tylko jeden plik, kolejne czekają w kolejce. To oznacza, że w zależności od charakterystyki RAID zobaczymy lepsze lub gorsze wyniki. I tak, zgodnie z oczekiwaniami najwydajniej dyski pracują w RAID 0, gdzie średnia prędkość odczytu oscyluje w okolicach 1,8 GB/s a zapis 1,7 GB/s. RAID 0 nie oferuje żadnego zabezpieczenia, jednak ze względu na swoją charakterystykę jest najszybszy. Dlatego wykonujemy testy dysków połączonych na tym poziomie, aby zobaczyć, jakie wyniki są w stanie osiągnąć. Oczywiście z punktu widzenia jakiegokolwiek bezpieczeństwa, rozważamy używanie tylko poziomów RAID 5 i RAID 10. Dlatego porównując te dwa poziomy widzimy sporą przewagę RAID 5. W przypadku RAID 10 dyski działają wolniej. Jest to związane ze specyfiką testu. W kolejnych testach zobaczymy, że w przypadku zapisu/odczytu losowego wyniki powinny wyglądać inaczej.

Poniżej w galerii prezentujemy wykresy wyników przepustowości i czasu przesyłania każdego pliku – testy zostały wykonane dla każdego poziomu RAID i przeprowadzono zarówno zapis jak i odczyt wszystkich plików. W testach można zauważyć, momenty, kiedy transfer spadał co jednocześnie wydłużało czas zapisu danego pliku.

Na tym zamykamy testy wykonywane z poziomu konsoli QNAP. Kolejny test będzie już mierzył wydajność dysków przy pracy sieciowo podłączonych do zewnętrznego systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *