Test 8 – Windows 11 – Robocopy

To już ostatni test, któremu poddajemy dyski Kingston DC600M. Tym razem skupimy się tylko na procesie zapisu danych na QNAP, w którzym dyski Kingston są połączone w trzy grupy RAID. Test wykonujemy z poziomu Windows, ponieważ robocopy jest integralną częścią tego systemu i z poziomu konsoli jesteśmy w stanie wykonać kopiowanie określonej liczby plików jednocześnie mierząc czas tego procesu. Testy dzielimy na dwa rodzaje – kopiowanie danych na NAS poprzez udział SMB oraz kopia na na LUN blokowy, oba procesy korzystają z łącza 10GbE. Test kopiowania po SMB obejmuje przesłanie 100 GB danych na trzy sposoby: 100 plików po 1GB, 10 plików po 10GB oraz 1 plik 100GB. Każdy zestaw testowy jest zapisywany trzykrotnie, a na wykresach poniżej prezentujemy wyniki. W przypadku testu zapisu na LUN blokowy, dodajemy czwarty rodzaj plików – 100GB plików o wielkości 1MB każdy, aby zobaczyć, jak dyski poradzą sobie z taką liczbą małych plików.

Pierwszy wykres prezentuje średnie wyniki zapisu danych na udział SMB, a więc w każdej z konfiguracji RAID dyski DC600M musiały przyjąć 100GB na trzy sposoby. Na wykresie w formie słupków widoczny jest czas tego procesu, natomiast liniowo zaprezentowana jest prędkość.

I te same wyniki w formie tabelarycznej:

Jak widać, najszybszy okazał się RAID 10, najwolniejszy RAID 5, jednak różnice są bardzo małe.

A teraz czas na porównanie wyników zapisu na zasób SMB:

Dla wyjaśnienia – kolejne grupy słupków odpowiadają zestawom danych (1x100GB / 10x10GB / 100x1GB / 102400x1MB).

I tutaj ciekawostka – ogromna liczba małych plików została przesłana statystycznie najszybciej – i to w każdej konfiguracji RAID. Co więcej – pomiędzy grupami RAID mamy w tym przypadku najniższe różnice. Biorąc pod uwagę też pozostałe grupy plików, zwycięzcą okazał się RAID 10.

Na tym etapie pozostaje nam przejść do podsumowania.