Test 4 – Windows 11 – ATTO Disk Benchmark

Pierwszym testem wykonanym z poziomu maszyny klienckiej, korzystającej z systemu Windows 11 Pro, będzie ATTO Disk Benchmark, który mierzy zarówno szybkość zapisu i odczytu na dysku, jak i liczbę IOPS. Co ważne, w przypadku tego testu sprawdzamy wydajność podczas zapisu i odczytu na zasobie blokowym, czyli po stronie QNAP został utworzony zasób iSCSI LUN o wielkości 1024MB, który następnie dedykowanym łączem 10GbE został zamontowany w Windows. Po stronie klienta dysk został sformatowany w systemu plików NTFS.

Testy ATTO zwykle traktujemy jako benchmark – odnośnik to pozostałych testów, jednak warto przyjrzeć się wynikom. Test obejmuje wielokrotny pias i odczyt plikiem o wielkości 32GB przy wielkości I/O w zakresie 512B do 64GB. Poniżej widzimy zestawienie wyników w zależności od RAID z podziałem na przepustowość w MB/s oraz IOPS.

RAID 0

W przypadku RAID 0 najwyższa zmierzona prędkość zapisu to 785,85 MB/s a odczyt 862,07 MB/s.

Jeśli chodzi o IOPS, tutaj uzyskaliśmy maksymalny wynik przy odczycie, wynosił 105,25 tysiąca IOPS, natomiast w zapisie najwyższy to 93,25 tysiąca IOPS.

RAID 5

Ten sam test wykonany dla dysków Kingston DC600M połączonych w RAID 5 przyniósł podobne wyniki w przypadku zapisu – tutaj maksimum pomiaru to 798,40 MB/s, natomiast najwyższy odczyt to 786,52 MB/s. Co ciekawe, w tym przypadku wyniki zapisów i odczytów były dużo stabilniejsze niż w przypadku RAID 0.

Wyniki IOPS są z kolei wyższe niż w RAID 0, tutaj maksimum zapisu to 115 tysięcy IOPS a odczytu 121 tysięcy IOPS.

RAID 10

No i pozostał nam poziom RAID 10.

W tym przypadku mamy zauważalnie gorsze wyniki zapisu, ponieważ uzyskane maksimum to tylko 228,66 MB/s, jednak w odczycie udało się uzyskać nawet 943,69 MB/s.

Podobnie w przypadku IOPS – w RAID 10 też uzyskaliśmy najgorsze wyniki. Warto tutaj jednak podkreślić, że podobnie zachowywały się wszystkie dyski w poprzednich testach.

Jednak zaraz sprawdzimy, jakie wyniki pokażą nam inne aplikacje, których używamy podczas testów.