Test 3 – Konsola QNAP – DD

Trzecim testem, któremu poddajemy dyski w naszym laboratorium jest test DD. Narzędzie dd znajdziemy w każdym systemie *nix’owym, także w systemach QNAP QTS i QuTS hero. Narzędzie to pozwala kopiować dane pomiędzy urządzeniami i plikami (jak wiadomo, w Linuksie wszystko jest plikiem), tak więc możemy skorzystać z tych możliwości i wykonać kopię plików o dowolnej wielkości mierząc jednocześnie czas potrzebny na wykonanie operacji.

Test obejmuje przekierowanie danych z urządzenia /dev/zero do pliku na woluminie, który został utworzony w określonej grupie RAID. Wykonywana jest procedura zapisu i odczytu 1GB danych w plikach po 256KB. W ten sposób system zapisuje sekwencyjnie bardzo dużą liczbę małych plików, następnie oczekuje 5 minut i rozpoczyna ich odczyt. Wyniki otrzymane podczas tego testu prezentujemy na poniższych wykresach i w tabelkach.

Pierwszy wykres prezentuje zestawienie wyników odczytu i zapisu wykonanych we wszystkich konfiguracjach RAID. Ponieważ mierzyliśmy czas potrzebny na zapis i odczyt, im wyższa wartość, tym gorzej. Jak widać w przypadku odczytu, wszystkie poziomy RAID pozwoliły uzyskać podobny średni czas – 0,12 sekundy, jednak w przypadku zapisu, różnice były już większe. Najlepszy okazał się RAID 0 ze średnim czasem 0,20 sekundy, natomiast RAID 5 oraz RAID 10 uzyskały 0,25 sekundy. A więc 25% więcej czasu było potrzebne do zapisania tej samej liczby plików.

Dla wygody średnie czasy zostawione też w tabelce:

Drugi wykres jest niejako przeciwieństwem wcześniejszego, ponieważ tutaj prezentujemy średnią prędkość zapisu i odczytu danych. Tak więc w tym przypadku im wyższy wynik, tym lepiej.

Podobnie jak na wcześniejszym wykresie, tutaj też zwraca uwagę jednolity wynik odczytu niezależenie od grupy RAID, w której działają testowane dyski Kingston DC600M. Natomiast wyniki zapisu są zgodne z wcześniejszymi – najszybszy zapis uzyskaliśmy w konfiguracji RAID 0, natomiast RAID 5 i RAID 10 pozwoliły uzyskać niemal taki sam średni wynik zapisu – 1,1 GB/s i 1,2 GB/s.

Aby jednak w pełni przeanalizować proces zapisu i odczytu wszystko 256 plików, każdy wynik jest osobno zapisywany do pliku, dzięki czemu możemy stworzyć wykresy dla każdego procesu z osobna, przy każdej konfiguracji RAID.

Zobaczmy, jak wyglądają przebiegi i zależność zapisu w czasie dla każdej wykonanej operacji. Wykresy prezentujemy poglądowo, nie będziemy ich komentować.

RAID 5

RAID 10

Teraz przechodzimy do kolejnego etapu testowania, już z poziomu Windows.