Podsumowanie

Dyski Kingston trafiły do naszego Labu już kolejny raz, więc od początku oczekiwaliśmy dobrych wyników i stabilnej pracy… i się nie zawieliśmy. Co prawda nie jest to obecnie najszybszy typ dysków, bo mówimy o standardowym interfejsie SATA III o przepustowości do 6Gb/s, więc daleko do wyników uzyskanych podczas testów dysków U.2 czy M.2. Jednak dyski SATA wciąż są najpopularniejszym typem dysków przeznaczonych do macierzy dyskowych oferując dobrą pojemność w dobrej cenie. Dyski Kingston DC600M to wyjątkowa seria, kierowana typowo do zastosowań serwerowych i ogólnie do urządzeń działających 24 godziny na dobę. I tutaj widać, że specjaliści Kingstona znają się na swojej pracy – po raz kolejny otrzymaliśmy dyski, które są wydajne, szybkie a jednocześnie oferują długą pracę o stałej wydajności.

Przystępując do testów dysków DC600M mieliśmy okazję skorzystać z nowego urządzenia w ofercie QNAP, jakim jest NAS TS-i410X, urządzenie czterozatokowe z pasywnym chłodzeniem, wbudowanymi portami 10GbE oraz wykorzystujące procesor Intel ATOM. Szczególnie w tym wypadku zwracaliśmy uwagę na temperaturę pracy dysków, ponieważ interesowało nas jak sobie poradzi chłodzenie pasywne w przypadku tego typu dysków. Podczas całego okresu testów – a więc przechodząc przez wszystkie założone procesy, ani razu nie spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie NAS ostrzega o zbyt wysokiej pracy urządzenia.

Jeśli chodzi o same wyniki, to niemal w każdym teście udawało nam się uzyskać bardzo zadowalające rezultaty. Tutaj warto zaznaczyć, że z punktu widzenia możliwości samych dysków, najbardziej miarodajne były wyniki w systemie QTS, który wykonywał bezpośrednie pomiary na dyskach oraz na grupach RAID (SSD profiling tool). Według producenta wydajność dysków to 560MB/s / 530MB/s (odczyt/zapis) i w testach wykonanych z poziomu systemu uzyskaliśmy zbliżone wyniki.

Dyski wykazały się bardzo wszechstronnym zastosowaniem. Niezależnie od tego, czy były wykorzystywane do zapisu sekwencyjnego czy losowego, czy przez SMB czy iSCSI, za każdy razem pozwalały uzyskać wysoką liczbę IOPS oraz wysokie wartości transferów. Tutaj trzeba zaznaczyć, że wpływ na wyniki pomiarów prowadzonych z komputera, ma też sam komputer testujący oraz fakt, że nie korzystaliśmy z bezpośredniego połączenia, a przez przełącznik. Oczywiście wpływ jest tutaj minimalny, jednak warto to podkreślić.

Wcześniejsza generacja dysków Kingston, czyli model DC500M testowaliśmy już kilka lat temu i wtedy wypadły bardzo dobrze. Do dzisiaj są przez nas wykorzystywane – pracują nieprzerwanie 24 godziny, 7 dni w tygodniu w NAS. Obecnie ma już przepracowanie ponad 1000 dni i system szacuje żywotność tego dysku na 98%. A jest to dysk używany jako systemowy, dodatkowo zapisane są na nim pliki działających ciągle maszyn wirtualnych oraz kontenerów.

Możemy oczekiwać, że dyski Kingston DC600M będą mogły pochwalić się podobnymi osiągami. Po wykonany testach oraz pracy z dyskami (po zakończeniu procedury testów, dyski były przez nas używane również do innych celów) możemy zdecydowanie polecić ten model. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wydajności ale także stabilnej pracy. A 5 lat standardowej gwarancji dodatkowo pokazuje, jak że producent podchodzi poważnie do tej konstrukcji.

Więcej szczegółów na temat testowanych dysków znajdziesz na stronie producenta.

Uwaga

Testy zostały przeprowadzony w sposób niezależny. Firma Kingston nie płaciła za wykonanie testów jedynie dostarczyła cztery dyski, które zostały później przekazane do naszego labu. Wszystkie wyniki zostały uzyskane z założeniem określonej w treści metodyki badań w hermetycznym środowisku, dlatego mogą się nieznacznie różnić od wyników uzyskiwanych w innej konfiguracji sprzętowo-programowej. Spostrzeżenia własne autorów. Wszystkie materiały należą do autorów testu, chyba, że zaznaczono inaczej.

Urządzenie TS-i410X, a więc przemysłowy model QNAP NAS możesz przetestować samodzielnie.
Skontaktuj się z Certyfikowanymi Partnerami firmy QNAP, których znajdziesz na stronie: https://www.qnap.com/pl-pl/where-to-buy/europe-cis/poland/premium-partner