Test 6 – Windows 11 – IOmeter

Aplikacja IOmeter pozwala na przetestowanie wydajności dysku twardego przy użyciu różnych parametrów testowych. W tym przypadku również korzystamy z blokowego LUN o wielkości 1024 MB, który został utworzony w Puli Pamięci założonej kolejno na trzech typach RAID.

Na potrzeby wykonywanego benchmarku, dyski poddamy zestawowi następujących testów:

  • 4KB Random Read
  • 4KB Random Write
  • 4KB Sequential Read
  • 4KB Sequential Write
  • 8KB Random Read
  • 8KB Random Write
  • 8KB Sequential Read
  • 8KB Sequential Write
  • 64KB Random Read
  • 64KB Random Write
  • 64KB Sequential Read
  • 64KB Sequential Write

W podsumowaniu każdego z testów znajdziemy zarówno wyniki odczytu i zapisu w MB/s, ale także wynik IOPS zapisu i odczytu.

Uzyskane wyniki nie odbiegają od średnich wyników, które widzieliśmy do tej pory. Oczywiście, pomiędzy testami pojawiają się drobne rozbieżności związane z maksymalnymi wynikami, jednak wynika to ze specyfikacji testów ale też z samego oprogramowania użytego w danej chwili. Dla nas ważne jest to, że wykonując różne testy, utrzymujemy pewien określony trend, który pokazuje jakość testowanych dysków.

Powyższy wykres obejmuje wyniki wszystkich testów z podziałem na grupy RAID, w których pracowały dyski. Najlepsze wyniki ogólnie uzyskaliśmy w RAID 10, jednak największe wahania pomiędzy testami widoczne są w RAID 5 (a więc podobnie jak wcześniej). RAID 10 pozwolił też uzyskać najwyższy wynik ogólnie, zbliżający się do 900 MB/s. I znowu przed nami tabelka, obejmująca wszystkie wyniki:

I tutaj już dokładnie widać, że najwyższy wynik pomiarów to 871,69 MB/s w teście sekwencyjnego zapisu blokiem 64KB.

Spójrzmy teraz w wyniki IOPS:

W tym przypadku zależności są odwrotne do wcześniejszych, a więc im mniejsza wielkość danych wykorzystywanych w testach, tym lepsze wyniki możemy uzyskać. Takie zależności widzieliśmy już we wcześniejszych testach, jednak tutaj możemy zweryfikować te wyniki oraz zobaczyć zachodzenie dysków DC600M w zależności od wielkości pliku. Ogólnie najlepsze wyniki uzyskaliśmy w przypadki testu 4K w sekwencyjnym zapisie. Jednak też widzimy znaczące wahania pomiędzy wysokimi wynikami testów wykonanych dla konfiguracji RAID 5.

IOMeter zapisuje też wyniki uzyskane w całym czasie wykonywanego testu i te wyniki prezentujemy niżej. Podczas realizacji zapisu i odczytu, IOmeter zapisuje do pliku z wynikami liczbę IOPS w każdym testowym przedziale czasu (podział sekundowy). To pozwala nam zobaczyć, na jakim etapie testu udało się uzyskać najwyższe wyniki, a kiedy wydajność spadała. Warto tutaj zwróci uwagę na wyniki najwyższe, dochodzące nawet do 3 mln IOPS, które później z biegiem czasu spadały. Jednak porównując ten wykres z wykresami innych testowanych przez nas dysków, początkowa faza, w której wydajność jest najwyższa jest najmocniej zaznaczona i widoczna. Oczywistym też jest, że im większy rozmiar bloku, tym dłużej raportowana jest wydajność (kwestia czasu potrzebnego na zapis bloku).

A teraz czas na analizę wyników przedostatniego już testu, AJA System Test.