Odzyskanie danych z dysków w warunkach domowych jest możliwe. Dziś pokaże wam, jak samemu w krytycznych sytuacjach samemu możecie odzyskać dane z dysków, które były zamontowane w serwerach. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, gdzie dyski były skonfigurowane w dowolnej grupie RAID, odzyskanie danych z pojedynczego dysku nie będziemy opisywać bo to w dzisiejszych czasach żadne wyzwanie. Na wstępie dodam, że poniższa metoda zadziała tylko wtedy, gdy dyski twarde, z których chcemy odzyskać dane są sprawne. Oznacza to, że zakładamy sytuację, w której awarii ulega cały serwer, lub jego podzespoły, przykładowo sam kontroler dysków twardych. Jeżeli, okaże się, że serwer jest stary to najczęściej nie możemy dostać części zapasowych, żeby go naprawić, a jeżeli nie mamy kopii bezpieczeństwa naszych danych na innym serwerze to musimy odzyskać dane z dysków starego serwera. Metoda ta będzie pomocna także dla osób, które przypadkowo wykasują dane z dysków i będą chcieli je odzyskać i tu uwaga, dane przypadkowo skasowane możemy odzyskać tylko z typowych dysków HDD, jeżeli dane skasujemy z dysków SSD to tutaj ratuje nas tylko backup danych, gdyż odzyskanie danych skasowanych z pamięci flash jest nie możliwe.  Trzecim przypadkiem, w którym będziemy mogli zastosować poniższą metodę jest odzyskanie danych w przypadku gdy uszkodził się system plików.

Przygotowanie platformy do odzyskania danych

W przypadku odzyskania danych z dysków, które były w macierzy RAID musimy dysponować pamięcią masową o odpowiedniej pojemności, najlepiej jak będzie to pojemność dwa razy większa od sumy wielkości dysków, z których chcemy odzyskać dane. Przykładowo jeżeli chcemy odzyskać dane z czterech dysków o pojemności 1TB każdy, które były w grupie RAID 5 to musimy dysponować pamięcią masową, która będzie miała pojemność 6TB. Dlaczego 6TB, a nie 8TB, wynika to z tego, że RAID 5 dopuszcza awarię jednego dysku, stąd 6TB, będzie w sam raz. W naszym przypadku będzie to QNAP TVS-871T z czterema dyskami 6TB i czterema dyskami 4TB firm HGST.

Dyski HGST NAS 4TB w grupie RAID 10
Dyski twarde HGST NAS o pojemności 4TB w grupie RAID 10

Zastanawiacie się, dlaczego pojemność musi być podwojona, wynika to z tego, że przy odzyskiwaniu danych, należy się maksymalnie zabezpieczyć, aby nie pogorszyć swojej sytuacji, należy pamiętać, że na dyskach z których chcemy odzyskać dane nie możemy wykonywać żadnych operacji zapisu, dopuszczalny jest tylko odczyt, a żeby dysków za bardzo nie obciążać to najlepiej pracować na ich wirtualnych obrazach. Co za tym idzie jak już wykonamy obrazy trzech dysków 1TB blok po bloku to zajmą one 3TB, a drugie 3TB będziemy potrzebować na zgranie danych z tych obrazów.

Odzyskanie danych w moim przypadku jak już pisałem wyżej odbywa się na serwerze NAS firmy QNAP, wynika to z tego, że serwery QNAP mają unikalną możliwość, mianowicie można na nich uruchomić maszynę wirtualną, z dowolnym systemem operacyjnym. W moim przypadku będzie to Windows, gdyż oprogramowanie, które wykorzystam do zrobienia obrazu z dysków, a następnie odtworzenia systemu plików w konfiguracji RAID 5 jest dedykowane właśnie pod Windows. Dodatkowo będziemy potrzebowali, jedną kieszeń zewnętrzną na dyski twarde z portem USB, którą wykorzystamy do podłączenia dysków, z których chcemy odzyskać dane.

Konfiguracja maszyny wirtualnej na QNAP

Po zainstalowaniu za darmo z centrum aplikacji funkcji Virtualization Station uruchomiliśmy jedną maszynę wirtualną, jej system operacyjny to Windows 10, maszynie daliśmy dostęp do 4 rdzeni procesora oraz przypisaliśmy jej 8 GB pamięci RAM i 250GB przestrzeni dyskowej.

Odzyskanie danych przy pomocy maszyny wirtualnej uruchomionej na QNAP
Maszyna wirtualna na QNAP, widok z poziomu Virtualization Station
Następnie na maszynie wirtualnej zainstalowaliśmy oprogramowanie R-Studio, które posłuży nam do stworzenia obrazów dysków twardych, z których następnie odzyskamy dane.

Jak zrobić obraz dysku, z którego chcemy odzyskać dane ?

Nic prostszego, wystarczy, że do obudowy zewnętrznej włożymy dysk, z którego chcemy odzyskać dane, następnie obudowę z takim dyskiem podpinamy w dowolny port USB serwera QNAP. Teraz wystarczy zalogować się do stacji wirtualizacji na serwerze QNAP i przejść do zarządzanie urządzeniami gdzie wybieramy zakładkę USB. Tutaj zobaczymy nasz dysk, jako urządzenie USB, teraz wystarczy przypisać go do maszyny wirtualnej, na której zainstalowaliśmy oprogramowanie R-Studio, w naszym przypadku będzie do maszyna o nazwie Win 10.

Przypisanie zewnętrznego dysku USB do wybranej maszyny wirtualnej na serwerze QNAP
Przypisanie zewnętrznego dysku USB do wybranej maszyny wirtualnej na serwerze QNAP

Teraz wystarczy, że uruchomimy oprogramowanie R-Studio i z listy dostępnych dysków wybierzemy nasz dysk USB, następnie z menu oprogramowania wybieramy Create Image i tworzymy obraz w trybie „byte to byte image”. Gdy obraz zostanie wykonany, odłączamy zewnętrzną kieszeń, wkładamy do niej kolejny dysk i powtarzamy całą procedurę. W momencie kiedy będziemy mieli już wszystkie trzy obrazy dysków twardych możemy przystąpić do procesu odzyskiwania danych.

UWAGA: Ważne, abyś przy wyciąganiu dysków z uszkodzonego serwera zapamiętał ich kolejność, w wielu przypadkach znajomość kolejności jest kluczowa przy odbudowaniu macierzy RAID. 

Odzyskanie danych przy pomocy R-Studio

Na tym etapie mamy już wszystko przygotowane i możemy przystąpić do otworzenia konfiguracji RAID 5 w celu odzyskania danych. Najważniejsze jest to, że wszelkie operacje wykonujemy na obrazach dysków twardych, a nie na oryginalnych nośnikach, dzięki czemu mamy pewność, że nawet jak coś się nie uda, to nie uszkodzimy oryginalnych danych, więc w razie czego, zawsze pozostanie nam opcja z wysłaniem dysków do firm, które odpłatnie mogą odzyskać nam dane.

Zanim przystąpimy do odtwarzanie danych, musimy wiedzieć, w jakiej grupie RAID były dyski, jaka jest ich kolejność, jaka jest wielkość bloku danych, oraz jeżeli był Offset to jaki. Te informacje nie są tajne, każdy producent kontrolera RAID podaje takie informacje, więc ich odnalezienie to, żadna tajemnica.

Teraz wystarczy w menu kliknąć „Create virtual volume sets” i wybrać opcję „Create Virtual Block RAID”, wtedy od razu utworzy się wirtualny RAID.

Utworzenie wirtualnej grupy RAID
Utworzenie wirtualnej grupy RAID

Teraz do wirtualnej grupy RAID należy dodać obrazy dysków, oczywiście w kolejności w jakiej były zamontowane w serwerze, po dodaniu wszystkich obrazów, po prawej stronie ustawiamy tryb RAID, w naszym przypadku było to RAID 5, wielkość bloków oraz wielkość Offsetu.

Dodanie obrazów do wirtualnej grupy RAID
Dodanie obrazów do wirtualnej grupy RAID

Teraz pozostaje nam skonfigurowanie odpowiedniej kolejności bloków, w tym celu w ustawieniach po prawej dla RAID 5 na trzech dyskach zmieniamy liczbę rzędów na 9.

Zmiana kolejności bloków
Zmiana kolejności bloków

Gdyby się okazało, że obrazy są dodane w złej kolejności to R-Studio automatycznie to wykryje i takie bloki podświetli na czerwono, i wtedy masz dwa wyjścia, możesz ręcznie zmienić kolejność, albo ponowić całą operację, tym razem dodając obrazy dysków w prawidłowej kolejności. Oczywiście jeżeli wszytko będzie ok, to pozostaje kliknąć w przycisk Apply.

Prawidłowo odtworzony system plików na dyskach w konfiguracji RAID5
Prawidłowo odtworzony system plików na dyskach w konfiguracji RAID5

W tym przypadku system plików został odtworzony bez problemu, dowodem na to jest wolumin, który pokazał się w R-Studio na liście dysków. Teraz wystarczy kliknąć dwa razy na wolumin i naszym oczom ukażą się nasze dane, te które chcemy zgrać musimy zaznaczyć.

System plików na dyskach w konfiguracji RAID5
System plików na dyskach w konfiguracji RAID5

W przypadku gdy chcemy odzyskać dane przypadkowo skasowane, nie klikamy dwa razy na wolumin, tylko raz i wtedy z górnego menu wybieramy opcję skanowania i czekamy, aż się zakończy, wtedy jako wynik otrzymamy zarówno dane aktualne, jak i te, które przez przypadek skasowaliśmy.

Bardzo podobnie będzie to wyglądało przy uszkodzonym systemie plików, w tym przypadku R-Studio zamontuje wolumin, ale nie wykryje na nim systemu plików, wtedy tak jak w przypadku skasowania danych przypadkowo, należy wybrać opcję skanowania.

Narzędzie R-Studio jest bardzo potężne, bo w przeszłości udało mi się przy jego pomocy odzyskać dane z dysków, które zostały sformatowane. Najważniejsze, abyś pamiętał, że jak już się zorientujesz, że musisz odzyskać dane, to nic nie rób na oryginalnym nośniku, bo to może czasami tylko pogorszyć twoją sytuację.

Podsumowanie

Tym wpisem chciałem wam pokazać, że odzyskanie danych nie jest trudne, że nie zawsze trzeba płacić kolosalnych pieniędzy. Stanowczo zalecam backup danych, bo wtedy temat „odzyskanie danych” będzie nieaktualny :). Jeżeli coś jest nie jasne, lub będziecie mieli pytania to zapraszam do komentowania. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym, nie napisał, że QNAP znacznie ułatwia odzyskanie danych :).

Aktualizacja 02.12.2019

Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy poprosiło nas o dodanie kilku słów na temat odzyskiwania danych z macierzy i serwerów NAS, co niniejszym czynimy.

Metoda opisana w tym artykule jest skuteczna pod warunkiem, że dyski z których odzyskujemy dane są sprawne. Wiele przypadków trafiających do laboratoriów w celu odzyskania danych pokazuje kilka problemów z którymi przeciętny użytkownik nie jest w stanie poradzić sobie we własnym zakresie:

 1. Awarie elektryczne i uszkodzenie wszystkich dysków w macierzy, wynikające głównie z błędnego podpięcia zasilania. Duża część serwerów NAS ma na wyposażeniu zasilacze 12V których wtyczka jest identyczna jak w zasilaczach 19V od laptopów, co powoduje pomyłki i awarie całych macierzy
 2. Duże zużycie powierzchni talerzy wszystkich dysków w Macierzy. Większość serwerów NAS oraz macierzy RAID pracuje 24h na dobę niemal bez przerwy. Ponieważ dyski podczas pracy równomiernie się zużywają, częstym problemem po resecie serwera lub planowanej konserwacji okazuje się brak możliwości zainicjowania macierzy ze względu na uszkodzenie jednego lub większej ilości dysków. Najczęściej są to bardzo duże ilości BAD SECTORÓW lub uszkodzenie głowic dysku. Czemu więc dyski działały do chwili wyłączenia macierzy można doczytać w artykule na temat odzyskiwania danych z dysków talerzowych.

Z ofertą odzyskiwania danych z macierzy RAID można zapoznać się na stronie https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-macierzy-raid/ a więcej informacji na temat macierzy można znaleźć w artykule https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/macierze-raid-podstawowe-informacje-o-dzialaniu/

10 Comments

 • MamPytanie, 16 stycznia 2018 @ 21:09 Reply

  Mam TS-453A. Przypadkowo skasowałem dane, dyski i NAS

  działają normalnie.

  Nie jestem informatykiem i nie wszystko jest dla mnie jasne:

  1. Tworzenie obrazu: „wystarczy, że do obudowy zewnętrznej
  włożymy dysk, z którego chcemy odzyskać dane”; czyli – mogę tak sobie wyjąć 1 dysk z NASa gdy on działa (bo odzyskiwanie odbywa się na NASie) i włożyć go do
  kieszeni podpiętej po USB?

  2. Z przykładu wynika, że potrzebuję 3x 3TB dyski na obrazy.
  I jak robię ten obraz dysk po dysku, to których dysków obraz robię (bo mam 4 a
  obrazy robię 3)?

  3. Jak mam te 3 dyski z obrazami to jak je podpinam? Poprzez
  kieszeń na USB, kieszeń na 3 dyski?

  4. Dane które skasowałem zajmują < 1TB. Mogę podpiąć pod
  inny port USB NASa zwykły zewnętrzny dysk i na niego odzyskać dane (czyli nie
  potrzebuję drugiego zestawu 3 dysków?)? Jeśli nie – to jak podpinam te dyski na
  które odzyskuję dane?

  z góry dzięki.

  • Grzegorz Bielawski, 16 stycznia 2018 @ 21:19 Reply

   Miałeś RAID skonfigurowany w TS-453A ?

  • Grzegorz Bielawski, 24 stycznia 2018 @ 18:21 Reply

   Ad.1 Nie możesz, dyski z których chcesz odzyskać dane nie mogą być wykorzystywane do zapisywania na nich innych danych bo to spowoduje, że tylko po gorszysz swoją sytuację. Musisz mieć inne dyski, na które te dane zapiszesz.

   Ad.2 Zrób pierwszych trzech, tylko zapamiętaj ich kolejność.

   Ad.3 Nie rozumiem tego pytania

   Ad.4 Dane aplikacja zapisze tam gdzie chcesz, więc tak może być to dysk USB

   • MamPytanie, 24 stycznia 2018 @ 19:52 Reply

    ok, dzięki. Czyli:

    Ad1. tu powinno być „wystarczy że do obudowy zewnętrznej
    włożymy dysk NA KTÓRY CHCEMY ZROBIĆ OBRAZ” a nie „z którego chcemy odzyskać dane” bo ten z którego chcemy
    odzyskać dane chodzi właśnie w NASie a robimy wszystko na NASie pod wirtualization station?

    Ad2 ok

    Ad3 po krokach 1 i 2 mam 3 dyski z obrazami. jak i do czego je podpinam?
    do NASa i pod wirtualization station instaluję R-Tools i tam odzyskuję
    dane? Jeśli do NASa to jak? Czy do innego komputera z Win10?

    Ad 4 ok.

    • Grzegorz Bielawski, 24 stycznia 2018 @ 20:39 Reply

     Ad.1 Nie !!!! Dyski, z których chcesz odzyskać dane, wyjmujesz z NAS i nie używasz, aż nie odzyskasz danych. Im dłużej one działają, im dłużej zapisujesz na nie dane tym większe szanse, że ich nie odzyskasz. Do NAS wkładasz nowe dyski, inicjalizujesz serwer i dopiero wtedy zapisujesz tam obrazy dysków, na których były dane.
     Ad.3 Masz obrazy dysków na serwerze NAS, to są obrazy dysków, nie dyski fizycznie.

     Po pierwsze wyjmujesz z serwera dyski, z których chcesz odzyskać dane, po drugie wkładasz tam inne dyski i przygotowujesz wirtualkę na której stawiasz R-tool. Przy pomocy R-tool i np. kieszeni USB robisz te obrazy, które zapisujesz na maszynie wirtualnej, a ponieważ maszyna wirtualna stoi na serwerze to oczywiście będą one zapisane na serwerze NAS na nowych dyskach.

     • MamPytanie, 24 stycznia 2018 @ 21:41

      teraz wszystko jasne.

      ostatnie pytanie. mam starego desktopa z XP i jak się okazało 3 wolne porty SATA II. Rozumiem że nic nie stoi na przeszkodzie żeby np 3 pierwsze dyski podpiąć (wiem, nie pracuję na obrazach więc niezgodne ze sztuką) pod te porty i postawić R-tool na tym starym desktopie i ?tam przeprowadzić cały proces?

     • Grzegorz Bielawski, 24 stycznia 2018 @ 23:11

      No to wtedy tak, na XP zainstaluj R-tool, wskaż dyski i powinno zaskoczyć.

 • MamPytanie, 16 stycznia 2018 @ 22:29 Reply

  no tak, umknęło mi. Raid5.

  • Grzegorz Bielawski, 24 stycznia 2018 @ 18:18 Reply

   No tak jak był RAID5, to musisz zrobić obrazy 3 dysków, ale ten obraz musisz zapisać na innych dyskach niż te z których chcesz odzyskać dane.

 • MamPytanie, 24 stycznia 2018 @ 17:11 Reply

  żadnej pomocy? please….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *