Test 4 – Windows Server – IOmeter

Niezależnie od testowanych dysków zawsze poddajemy jest testowi wykonanemu przy użyciu IOmeter. Dzięki jego możliwości wykonania kompleksowego sprawdzenia wydajności i przepustowości dysków, możemy zweryfikować, jak dyski zachowają się przy testach różną wielkością bloku, nie tylko pod względem jednorazowego zapisu, ale także jak wygląda wydajność w czasie. Oczywiście test będzie wykonywany w zakresie grup RAID, w których pracują dyski. Na potrzeby wykonywanego benchmarku, dyski poddamy zestawowi następujących testów:

  • 4KB Random Read
  • 4KB Random Write
  • 4KB Sequential Read
  • 4KB Sequential Write
  • 8KB Random Read
  • 8KB Random Write
  • 8KB Sequential Read
  • 8KB Sequential Write
  • 64KB Random Read
  • 64KB Random Write
  • 64KB Sequential Read
  • 64KB Sequential Write
fot. LKM

Przyjrzyjmy się bliżej wynikom uzyskanym przez IOmeter:

  1. iSCSI 25GbE – MBps

W przypadku testów IOmeter’em, udało nam się uzyskać maksymalną przepustowość na poziomie 2086 MB/s w RAID 0 dla losowego zapisu. W przypadku testów iSCSI ograniczeniem jest przepustowość łącza – 25GbE, co w idealnych warunkach powinno zaoferować 3125 MB/s niezależnie od konfiguracji RAID, w której pracują dyski twarde. W naszym przypadku żaden z testów wykonanych przez IOmeter nie uzyskał maksymalnej prędkości, jaką oferują łącze. Jednak po raz kolejny możemy zobaczyć ciekawą zależność – w przypadku większego rozmiaru bloku i zapisu losowego – RAID 5 wypada najgorzej. Nie jest to jednak wina dysków, które z punktu widzenia swojej specyfiki oferują wysokie wartości, a raczej charakterystyka samego poziomu RAID, w którym te dyski pracują. 

2. iSCSI 25GbE – IOPS

Zobaczmy teraz, jak wygląda sytuacja w przypadku IOPS.

IOmeter wykonuje swoje testy na przestrzeni określonego czasu, pokazując jak dysk będzie się zachowywał podczas całego testu. W naszym przypadku stworzyliśmy zestaw testów dla jednego workera, które obejmują trzy wielkości bloku. Zmieniając te wartości i dodając kolejne workery, ostateczne wyniki mogłyby być znacząco inne. Dlatego trzymamy się w testach zawsze takiej samej konfiguracji. W przypadku zestawionych wyników najwyższą wartość uzyskaliśmy dla testu zapisu sekwencyjnego 4K w RAID 5 i odczytu sekwencyjnego w RAID 5. Jednak warto tutaj zauważyć, że najlepsze wyniki ogólnie uzyskaliśmy w konfiguracji RAID 10. Jednak zróżnicowanie wyników pokazuje, że chcąc optymalnie dobrać poziom RAID do naszych potrzeb, powinniśmy wykonać zestaw testów dopasowanych do planowanego wykorzystania dysków. Ma to również o tyle istotne znaczenie, że w zależności od systemu, który korzysta z danej przestrzeni jak i wykorzystywanych aplikacji, dyski mogą oferować zróżnicowaną wydajność.

Jednak na tym etapie warto też przyjrzeć się wynikom raportowanym przez IOmeter w całym zakresie wykonywanego testu. IOmeter w plikach wynikowych zapisuje wyniki IOPS uzyskiwane na poszczególnych etapach testu (podział sekundowy). Najlepsze wyniki uzyskiwane są w zakresie 100-200ms powoli spadając z biegiem wykonywanego testu. Oczywistym też jest, że im większy rozmiar bloku, tym dłużej raportowana jest wydajność (kwestia czasu potrzebnego na zapis bloku).

Ale zobaczmy, jak zachowa się nasza przestrzeń dyskowa w relatywnie prostych testach zapisu i odczytu danych. W pierwszej kolejności przetestujemy ją przy pomocy CristalDiskMark.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *