Dysk sieciowy to myśl przewodnia poniższego wpisu, którego autorem jest Jaromir Kopp, artykuł powstał w redakcji Mój Mac Magazin. Jeżeli po jego przeczytaniu jesteś ciekawy co będzie w kolejnych artykulach to zapraszamy już teraz do przeczytania kolejnych części tego poradnika, do których linki zamieszczamy poniżej:
Jak wybrać odpowiedni serwer NAS oraz pierwsza konfiguracja
NAS jako centrum rozrywki w cyfrowym domu
NAS i zaawansowane aplikacje serwerowe
NAS i bezpieczeństwo, czyli robimy stację monitoringu kamer IP
NAS i wirtualizacja, czyli nie kalamy Maca Windowsem
Jak bezpiecznie dzielić się plikami w Internecie
Bezpieczna, prywatna chmura dla domu
Dysk sieciowy QNAP i AirPlay, czyli strumieniowanie multimediów
Serwer NAS i telewizor, czyli pożytek z HDMI
Serwer QNAP i moc jego aplikacji, czy to jeszcze dysk sieciowy ?
NAS i zaawansowane aplikacje serwerowe czyli o serwerach QNAP cz. V
We wcześniejszych artykułach tej serii już dowiedliśmy wszechstronności „dysków sieciowych” QNAP. Choć ich głównym przeznaczeniem jest bezpieczne przechowywanie i udostępnianie dużych ilości danych, to przyjęły również funkcję multimedialnych centrów rozrywki. Teraz wracamy do „poważniejszych” zastosowań.
W wielu sytuacjach, i to nie tylko w firmach, potrzebujemy serwera WWW i innych usług, jak np. php, bazy danych SQL, ftp, RADIUS, Syslog itp. Na takim zestawie można oprzeć wiele przydatnych rozwiązań. Mogą to być systemy zarządzania treścią, obiegiem dokumentów, zasobami cyfrowymi, wiedzą, a nawet sklepy internetowe. To wszystko może zapewnić nam praktycznie każdy QNAP, którego wydajność dobierzemy odpowiednio do planowanego obciążenia.
Ważną cechą NAS w roli uniwersalnego serwera są „wbudowane” funkcje bezpieczeństwa RAID, systemy archiwizacji danych i bardzo wydajny, skalowalny dostęp do dużych przestrzeni dyskowych. Nie bez znaczenia jest łatwość zarządzania, niskie zużycie prądu, niewielkie rozmiary oraz bardzo dobry współczynnik ceny do możliwości.
Serwer
Gdy dysponujemy odpowiednio szybkim i niezawodnym łączem internetowym ze stałym adresem, QNAP-a możemy użyć jako pełnoprawnego serwera WWW z obsługą wielu domen. Na takim serwerze możemy również oprzeć wiele usług wewnętrznych potrzebnych w firmie, jak wspomniane wyżej zarządzanie dokumentami czy ogólniej CMS. Web deweloperzy często wolą testować tworzone rozwiązania lokalnie na niezależnych serwerach niż na odległych. Do dyspozycji mamy gotowe pakiety WordPress, Joomla czy MediaWiki, ale zaawansowani użytkownicy mogą dokonać instalacji samodzielnie tych lub praktycznie dowolnych innych rozwiązań.
Mail
Jak na serwer przystało, można na nim zainstalować obsługę poczty elektronicznej zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Tu też możemy skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w App Center jak Xmail czy Xeams.
SQL
Ten system bazodanowy przyda się nie tylko w połączeniu z serwerem WWW i usługami na nim bazującymi. Często systemy księgowe i im podobne, które są używane w firmach, wymagają centralnej bazy danych. W większości wypadków może to być baza zgodna z SQL, czyli właśnie taka, jaką mamy zaimplementowaną w QNAP lub PostgreSQL, którą możemy doinstalować z App Center. Dzięki temu nie musimy mieć stale pracującego komputera, a dane są bezpieczne (jeżeli odpowiednio skonfigurowaliśmy QNAP-a).
Serwer i klient VPN
VPN służy najczęściej do tworzenia szyfrowanych połączeń pomiędzy komputerem (użytkownikiem) a siecią lokalną lub do łączenia dwóch odległych sieci lokalnych przez internet. Takie połączenie zapewnia poufność danych oraz pozwala zdalnie pracować w środowisku lokalnym sieci, do jakiej połączenie nawiązujemy. QNAP ma wbudowany serwer i klienta VPN, wspiera też OpenVPN. Pozwala to na zestawianie szyfrowanych tuneli i bezpieczny dostęp do zasobów przez Internet.
Inne usługi serwerowe
Do mniej popularnych funkcji, z których jednak osobiście często korzystam, należy serwer Syslog. Wiele urządzeń sieciowych, jak routery, punkty dostępowe czy switche, potrafi wysyłać na bieżąco raporty o zdarzeniach. Mogą to być logowania do WiFi, próby ataków czy informacje o nawiązywaniu połączeń z internetem. Dobrze jest je rejestrować, a czasem wręcz mamy taki obowiązek np. jako lokalny dostawca internetu. QNAP w tej roli spisuje się znakomicie. Do dyspozycji mamy również serwer RADIUS, czyli automatyczny system uwierzytelniania (logowania) często stosowany w urządzeniach sieciowych. W wielu przypadkach, aby zapewnić dostęp i możliwość łatwego dostarczania plików, przyda się serwer ftp (ftps) z opcją anonimowego dostępu (bez konieczności posiadania konta na serwerze). W celu przyśpieszenia dostępu do sieci i zmniejszenia ilości pobieranych danych, na QNAP można skonfigurować serwer proxy. W uproszczeniu buforuje on najczęściej ładowane z internetu dane statyczne (np. obrazki), dzięki czemu raz pobrane z internetu następnym razem mogą być dostarczane już lokalnie z QNAP.
App Center
Nie wolno zapomnieć o bogactwie rozwiązań już przygotowanych w App Center i przydatnych w firmie. Poza wyżej wymienionymi mamy kilka gotowych „sklepów internetowych”, kilkanaście różnych systemów CMS, coś dla edukacji (systemy zarządzania kursami) i wiele innych usług.
Osobną kategorią są aplikacje i usługi dla deweloperów. Na QNAP możemy zainstalować serwer Git (zarządzanie wersjami), ale równie ważne jest stworzenie środowiska testowego. W App Center znajdziemy wersje różnych języków programowania od Pythona przez „Railsy”, po Java, Perl czy Node. Na serwerze tak uzbrojonym możemy testować tworzone aplikacje webowe lub uruchomić produkcyjne usługi.
Wirtualizacja
Temu tematowi w całości będzie poświęcony jeden z kolejnych odcinków cyklu. Teraz tylko wzmiankuję jego zastosowanie w funkcjach serwerowych.
QNAP pozwala dzięki Virtulisation Station tworzyć i uruchamiać maszyny wirtualne z różnymi systemami operacyjnymi. Na modelach z procesorami zgodnymi z x86 mogą to być systemy Windows. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na takiej maszynie wirtualnej uruchomić programy oferujące usługi sieciowe. W moim przypadku jest to system bazodanowy FileMaker. Dzięki temu, aby zdalnie używać baz danych FileMakera i testować je, nie muszę mieć stale włączonego komputera. A to tylko jeden z przykładów. Deweloperzy mogą mieć kilka różnie skonfigurowanych maszyn wirtualnych i testować swoje aplikacje w różnych środowiskach, nie obciążając własnego komputera.
Podsumowując
QNAP jako serwer WWW i innych zaawansowanych usług może z powodzeniem zastąpić „PeCeta”, przejąć wiele jego funkcji, dodatkowo oferując szybki dostęp do dużych zasobów danych i ich bezpieczne przechowywanie, a wszystko to przy niskim zużyciu prądu i małych gabarytach.