Do naszej redakcji na testy trafił najwydajniejszy na rynku czterodyskowy serwer plików QNAP TS-453Pro. Model ten posiada bardzo wydajny procesor Intel® Celeron® 2.0GHz quad-core, dodatkowo serwer TS-453Pro w standardzie jest wyposażony w 8GB pamięci RAM typu DDR3L. Na potrzeby naszego testu dołożyliśmy kolejne 8GB pamięci RAM tak, aby w sumie było aż 16GB RAM. Pewnie zastanawiacie się, po co firma QNAP zamontowała tak wydajny CPU w tym serwerze i dlaczego dodaliśmy dodatkową pamięć RAM? Spieszymy z wyjaśnieniami, ten model oprócz wszystkich standardowych opcji jakie oferuje system QTS, jako jeden z niewielu serwerów dostarczanych przez QNAP umożliwia także uruchomienie aplikacji Virtualization Station. W praktyce umożliwia to nam uruchomienia na serwerze QNAP maszyny wirtualnej np. WIndows 8, WIndows Server 2014 czy Ubuntu. To sprawia, że podzespoły muszą być wydajniejsze niż w innych dyskach sieciowych, gdyż muszą zaspokoić w tym samym czasie zapotrzebowanie systemu serwera QTS oraz maszyny wirtualnej uruchomionej na serwerze QNAP. To tyle tytułem wstępu, teraz zaczniemy od początku, pokażemy wam jak przebiega pierwsze uruchomienie serwer TS-453Pro i jego konfiguracja, jak skonfigurować dyski twarde, jak zainstalować i skonfigurować aplikację Virtualization Station i jak uruchomić maszynę wirtualną.

Pierwsze uruchomienie QNAP TS-453Pro przy pomocy konfiguratora

Zanim uruchomimy serwer należy w nim zamontować dyski twarde, my zdecydowaliśmy się na dyski WD RED Pro. Jest to nowa seria dysków, które w porównaniu do serii WD RED posiadają czujnik wibracji, 5 letnią gwarancję oraz większą wartość MTBF. WD RED Pro tak jak dysk WD RED są dedykowane do pracy w systemach NAS 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Ze swojej strony bardzo uczulamy na zainstalowanie w serwerze NAS dysków dedykowanych, a nie tanich dysków desktop, które są przeznaczone do pracy 8 godzin dziennie, co sprawia, że nie nadają się do pracy w środowisku storage gdzie dane muszą być dostępne 24h.

Po zainstalowaniu dysków podłączamy serwer do prądu i klikamy na przycisk POWER, następnie czekamy, aż usłyszymy długi sygnał dźwiękowy, który poinformuje nas o tym, że serwer się uruchomił i jest gotowy do pracy. Żeby nawiązać komunikację z serwerem należy wpisać w przeglądarce adres start.qnap.com i wybrać z listy nasz model serwera, w naszym przypadku jest to TS-453Pro. Teraz wystarczy kliknąć na przycisk „Rozpocznij Teraz”.

1

W kolejnym kroku wybieram rodzaj konfiguracji przez jaki chcemy przejść, może to być wersja szybka gdzie 90% ustawień jest konfigurowana przez serwer lub wersja ręczna, gdzie to my decydujemy o tym jak ma być skonfigurowany serwer. Oczywiście, żeby nie było wybraliśmy wersję bardziej zaawansowaną.

4

Pierwsze co możemy ustawić to nazwa serwera oraz hasło administratora serwera. Tutaj mała uwaga, proszę nie zostawiać domyślnego hasła czy ustawiać czegoś w stylu 123123 czy qwerty123456.

5

Po zdefiniowaniu nazwy serwera oraz hasła konfigurujemy godzinę, najlepiej jest skonfigurowanie serwera NTP, wtedy będziemy mieć pewność, że godzina jest zawsze aktualna. Spora grupa osób ignoruje ten punkt, jak mało ważny, ale wbrew pozorom dobrze ustawiona godzina i data jest bardzo ważna. Przykładowo gdy w przyszłości będziemy przeglądać logi warto by było, aby logowane zdarzenia miały przypisaną prawidłową godzinę i datę bo inaczej będzie problem. Powiedzmy, że w firmie miała miejsce awaria zasilania o godzinie 11 rano, ponieważ nie ustawiliśmy godziny to w logach mamy informację, że serwer został nieprawidłowo wyłączony o godzinie 18. I się zaczyna kombinowanie, dlaczego akurat o tej porze, przecież prądu nie było o 11, więc to pewnie zasilacz w serwerze nawala, a może sprzątaczka wyciągnęła wtyczkę?

6

Następnym zadaniem jest skonfigurowanie sieci, standardowo serwer zawsze dostaje adres z serwera DHCP, na tym etapie mimo iż serwer TS-453Pro posiada cztery porty sieciowe mamy możliwość skonfigurowania tylko jednego portu.

7

Po ustawieniu adresacji konfigurator QNAP prosi nas o wybranie jakie usługi powinien uruchomić na starcie

8

W kreatorze pierwszej instalacji mamy także możliwość konfiguracji trybu RAID, sam serwer w naszym przypadku proponuje aby zainstalowane dyski WD RED Pro w tryb RAID6. My jednak w tym momencie ponieważ mamy taką możliwość pominiemy opcję konfiguracji RAID i zrobimy to później.

9

Na sam koniec kreator wyświetla podsumowanie, jedyne co nam pozostało to zatwierdzenie ustawień i poczekanie, aż serwer uruchomi się ponownie z nowymi ustawieniami.

11

 

14

16

Po restarcie pojawia się nam ekran z podsumowaniem jak wyżej, po kliknięciu na zielony przycisk przenosimy się do panelu logowania do systemu zarządzania serwerem TS-453Pro, żeby się zalogować musimy wpisać poświadczenia, który wprowadziliśmy podczas pierwszej konfiguracji.

17

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *