Firma QNAP postanowiła zrobić kolejny krok milowy, jest nim Stacja do Wirtualizacji. Aplikacja, która umożliwia uruchomienie na serwerze NAS  od firmy QNAP wirtualnych systemów w tym m.in. Windows NT 4.0/2000/XP/2003/Vista, DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 i 2.6) oraz OpenBSD. Oprogramowanie jest jeszcze w fazie beta, ale na pewno znajdzie wielu zwolenników.

Uruchomienie maszyny wirtualnej odbywa się bardzo szybko bo raptem w 6 krokach:
1. Instalcje aplikacji Virtualization Station
2. Wgranie do udziału sieciowego obrazu ISO systemu operacyjnego, który chcemy uruchomić
3. Wybranie odpowiedniej szblonu
4. Inicjacja VM
5. Przechodzimy przez standardową instalację VDI
6. Uruchomienie maszyny wirtualnej.

W zależności od modelu serwera jaki posiadamy będziemy mogli uruchomić od jednej do kilku maszyn wirtualnych jednocześnie. Aplikacja umożliwia wykonywanie migawek dla maszyn wirtualnych oraz daje nam możliwość ich importowanie lub eksportowanie. Dostęp do wirtualnych maszyn mamy z poziomu wbudowanych narzędzi w danym systemie operacyjnym jak np. protokół RDP lub przy pomocy przeglądarki internetowej. Wtedy wystarczy kliknąć na link do danej maszyny, co spowoduje otwarcie zakładki, w której będzie widoczny na system operacyjny. Przykład z UBUNTU poniżej na slajdach.

QNAP na razie nieoficjalnie zaprezentował nowe modele serwerów NAS z serii TVS (TVS-470, TVS-670, TVS-870). Modele te mają możliwość rozbudowy pamięci RAM do 32 GB i zostały uzbrojone w mocny procesor. To wszystko po to, żeby można było uruchomić jak najwięcej maszyn wirtualnych. W modelach z serii TVS stacja do wirtualizacji jest zainstalowana domyślnie. Więcej o stacji na poniższych slajdach oraz na stronie producenta http://www.qnap.com/i/station/en/virtualization.php

1

3

4

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *