Virtualization Station – Uruchumienie maszyny wirtualnej

Strona domowa aplikacji Virtualization Station pokazuje informacje o obciążeniu procesora, aktualnym zużyciu pamięci RAM oraz listę maszyn wirtualnych, ponieważ jest to pierwsze uruchomienie to nie widzimy listy maszyn.

47

Aby utworzyć maszynę wirtualną należy przejść do zakładki Utwórz VM, tutaj możemy utworzyć maszynę wirtualną z szablonu lub ręcznie, my wybraliśmy opcję niestandardową.

48

Tak jak widać na poniższym ekranie, nie potrzebujemy wielu parametrów, aby utworzyć nową maszynę wirtualną. Co więcej nawet jeżeli teraz coś skonfigurujemy to później w każdej chwili możemy to zmienić. Nazwa maszyny jest dowolna, typ systemu i wersja oczywiście zależą od systemu operacyjnego maszyny wirtualnej. Mamy możliwość wybrania ilości rdzeni procesora oraz ilość pamięci RAM. Fajną opcją jest to, że do maszyny wirtualnej możemy przypisać konkretny port sieciowy, my wybraliśmy numer 4, ale równie dobrze mogliśmy wybrać 1, 2 lub 3. Opcjonalnie możemy skonfigurować hasło do konsoli VNC, które zabezpieczy dostęp do maszyny wirtualnej. Jako Obraz CD podajemy ścieżkę do obrazu ISO systemu operacyjnego, który chcemy zainstalować na maszynie wirtualnej. W naszym przypadku przed uruchomieniem konfiguracji wgraliśmy obraz do udziału sieciowego o nazwie OS. Następna opcja to tworzenie obrazu maszyny wirtualnej, może to być nowy obraz lub już istniejący. Nazwa obrazu maszyny jest dowolna, rozmiar przydzielamy według uznania, jednak nie ma co przesadzać bo w każdej chwili będzie można go zwiększyć.Jak już ustawimy wszystkie parametry klikamy przycisk Utwórz, po chwili ujrzymy naszą pierwszą maszynę wirtualną.

57

Domyślnie po utworzeniu maszyna wirtualna jest wyłączona.

58

Wystarczy kliknąć Start, aby maszyna została uruchomiona, na poniższym obrazie zużycie procesora wzrosło, gdyż maszyna się uruchamia, po uruchomieniu ponownie spada.

59

Teraz, żeby dostać się do maszyny klikamy na przycisk konsoli, wtedy w kolejnym oknie przeglądarki uruchomi się konsola VNC, która jest zabezpieczona hasłem, które ustawiliśmy przy tworzeniu maszyny. Po podaniu prawidłowego hasła uzyskujemy dostęp do maszyny wirtualnej. Należy dodać, że w przypadku systemów WIndows, po instalacji możemy mieć do nich dostęp także prze protokół RDP.

61

Należy zauważyć, że konsola po lewej stronie posiada pasek narzędzi, który ułatwia zarządzanie maszyną wirtualną i tak przy jego pomocy możemy wyłączyć maszynę, zrestartować, zatrzymać, wysłać kombinację klawiszy Alt+Ctrl+Del, mam dostęp do wirtualnej klawiatury, możemy zmieniać jakość obrazu w zależności od łącza jakim dysponujemy, możemy też wykonać migawkę systemu itp.

62

Teraz jak przejdziemy do głównego panelu widać już naszą maszynę wirtualną.

66

W ten sposób możemy dodawać kolejne maszyny, ale warto też wspomnieć, że możemy importować już istniejące maszyny z innych systemów tj. VMware, Hyper-V, Citrix, VirtualBox czy z innego serwera NAS firmy QNAP, dokonuje się tego w zakładce Import VM.

49

Oczywiście mamy także możliwość eksportowania maszyny z serwera NAS firmy QNAP do otwartego formatu dzięki czemu można bez problemu uruchomić ją na innych systemach takich jak VMware, Citrix, Hyper-V czy inny serwer QNAP.

50

W ustawieniach sieci mamy możliwość podejrzenia aktualnego obciążenia dla każdej karty z osobna.

71

Dla każdej maszyny wirtualnej możemy stworzyć dowolną liczbę migawek, które mają za zadanie spełniać rolę kopi zapasowej, dzięki nim w każdej chwili możemy wrócić do poprzedniej wersji systemu. Przykładowo jeżeli zrobimy aktualizacje systemu Windows, które spowodują, że nasze oprogramowanie przestanie działać to szybko możemy odzyskać system z migawki do wersji z przed aktualizacji. Migawki możemy wykonać z poziomu konsoli, lub z poziomu panelu zarządzania, my jako przykład zrobiliśmy migawkę z poziomu panelu zarządzania.

63

Po wykonaniu migawki pojawia się ona w zakładce migawki i w tym momencie taką migawkę możemy skasować lub odtworzyć. Odtworzenie takiej migawki trwa kilka sekund.

80

 

W celach testowych postanowiliśmy odtworzyć jedną migawkę, a żeby to potwierdzić poniżej screen z dziennika zdarzeń, gdzie tak naprawdę możemy przeczytać o wszystkim co jest związane z maszynami wirtualnymi.

83

 

Zakładka preferencje to miejsce gdzie konfigurujemy ustawienia VS, między innymi to tam ustawiamy foldery, w których VS trzyma dane, tu możemy ustawić porty na których działa konsola czy skonfigurować język.

54

 

Fajne jest to, że możemy tworzyć użytkowników i nadawać im uprawnienia dostępu do konkretnych maszyn wirtualnych i tak możemy dać uprawnienia tylko do odczytu, możemy dać uprawnienia kontroli, możliwość włączania i wyłączania zasilania, możliwość wykonywania migawek. Można też dać uprawnienia tzw. zaawansowane, które umożliwiają zmianę parametrów RAM, CPU czy pojemności dysków maszyny wirtualnej.

74

 

QNAP poleca korzystanie z działu VM Marketplace to z tego poziomu możemy pobierać gotowe skonfigurowane obrazy maszyn tj. Nagios. Obrazy maszyn są pobierane Bitnami App Store oraz VMware market.

56

Dla zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z nagraniem szkolenia internetowego na którym można zobaczyć jak w praktyce działa Virtualization Station.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *