main-big

Na pewno spotkaliście się ze stwierdzeniem, że gadżeciarz to – niewulgarnie ujmując – Pan z plamą na spodniach spędzający czas nad swoimi zabawkami. Przez przeszło 60 lat James Bond walczy z takim stereotypem. Jego wizerunek i klasa zupełnie inaczej definiują gadżeciarza. To silna wola i samozaparcie! Chociaż 007 nie jestem i Astona też nie mam, to wymierzę i strzelę! …ciętym wierszem, drwiąc z QNAP-a i hobbystycznych dłubaczy:

Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego dysku brzucha.
Prędzej, czy później kończy jego żywot,
płaczem i burknięciem
a mogłem, a miałem
a kopii danych, …nie wykonałem!
Ze złości rozrywa,
klnie i płacze,
następnym razem
k… danych nie stracę.

Ochrona danych to dobry powód na zakup nowego gadżetu, jakim staje się serwer NAS. Ale prawda jest taka, że dziś poszukujemy nie tylko magazynu a oferowanych w nim usług. Zatem czy NAS to magazyn danych czy gadżet jak smartfon? – o ile postrzegamy jeszcze smartfon jako gadżet. Przecież sztaby jajogłowych laborantów na okrągło główkują, testują nowe rozwiązania chmurowe – zdradzę, że z NASA – tak, tego od kosmosu! A powtarzający się Kowalski nie daruje i ciągle pisze: „taniej złożyć samemu”. To niech Kowalski składa i siwe włosy z głowy wyrywa. Bo smartfona pewnie już ma – złożonego! A skoro o gadżetach mowa to, czemu nasz serwer pulpitu nie ma? …ta nasza zabawka rzecz jasna. Polacy nie gęsi i pulpit zrobili.

Miłej lektury!
Autor: Mariusz Grzybacz – ekspert z qnapclub.pl

 

W Internecie roi się od porad i sugestii, którymi należy kierować się podczas zakupu takiego serwera. Prawda jest taka, że rola ochrony i magazynu danych nie jest dziś jedyną, którą ma spełniać jednostka. Producenci próbują nas przekonać swoimi usługami, dodatkami i kolorowymi urozmaiceniami – i trzeba przyznać, że wychodzi im to całkiem nieźle.

Tak dla przykładu zadam pytanie obecnym użytkownikom serwerów NAS. Czym jest Symform? Ktoś wie? Niech zgadnę! Nikt, albo prawie nikt? Symform – chociaż sam nie używam, to uwielbiam idee. To nic innego jak archiwizacja danych w chmurę. Zasada jest prosta! Oddajemy swoją przestrzeń dyskową w chmurę i tyle ile zadeklarujemy jej udostępnić, to tyle samo dostaniemy od niej z powrotem razy dwa. Elita trolli internetowych ze swoją teorią szpiegowską niech milczy, a pudełko wypalonych Verbatimek do sejfu schowa. (Definicja słowa Trollowanie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie)

Rola serwerów NAS

Jacek z woj. opolskiego – zapaleniec i gadżeciarz. W macierz RAID nie wierzy – hm? Pamięta zamierzchłe czasy i postęp w branży IT. Należy do tych, których współcześnie nazywamy Geek’ami (http://pl.wikipedia.org/wiki/Geek) – w wolnym czasie dłubie i psuje! Podczas zakupu serwera NAS kierował się elastycznością archiwizacji, ale istotnym kryterium była energooszczędność. Jest hobbystycznym zboczeńcem, bo ilekroć wypowiada słowo mikrokontroler, to na ekran dociera fachowy tego słowa skrót: µC. Serwer dla niego to kolejny gadżet – „przyrząd dydaktyczno-naukowy dla mnie i latorośli”. „kaktus” – opiekun i moderator forum QNAP Club.

Zaś inny Jacek z północno-wschodniej Polski trochę inaczej korzysta z dobrodziejstw serwera. Zajmuje się programowaniem niskiego i wysokiego poziomu. Również przemawia za nim wieloletnie doświadczenie w branży IT. Uwaga! Zawodowy Cracker pracujący na zlecenie korporacji Dell, HP/Compaq, Fujitsu-Siemens, Acer, Samsung oraz Sony. Swój pierwszy serwer NAS firmy Synology zakupił jak wszyscy – do magazynowania danych. Po czasie zdecydował wymienić Synology na QNAP z uwagi na zdecydowanie solidniejszy hardware. Serwer zainstalował w domu na odseparowanym symetrycznym 100Mbit łączu a system w serwerze wymienił na Linux Debian. Serwer QNAP z postawionym „debbim” wykorzystuje głównie, jako magazyn, ale również, jako platformę programistyczną w tym system kontroli wersji SVN, GIT, serwer Web/http(s), FTP i inne. Dodatkowo na maszynie postawił oprogramowanie pełniące szyfrowaną stację tunelową we własnej implementacji protokołu zaprojektowanego przez jego samego w celu bezpiecznego świadczenia zautomatyzowanych usług. W wolnym czasie moderator forum QNAP Club.

Pytanie nasuwa kolejny raz. Czym są serwery NAS? Czy to gadżety czy magazyny danych? A może jedno i drugie?

Czy ktoś jeszcze pamięta jak to się wszystko zaczęło?

Pamięci masowe dla zastosowań nieprofesjonalnych bez trudu odnalazły się na rynku IT, plasując jednocześnie swoją pozycję w nowej kategorii urządzeń sieciowych. Sekret tkwił w zapełnieniu luki pomiędzy drogimi pamięciami masowymi do zastosowań profesjonalnych a klasycznymi komputerami pełniącymi funkcję serwera.

W latach 90-tych z uwagi na niewielkie koszty i elastyczne możliwości stosowano stacjonarne komputery, jako serwery NAS oraz dystrybucję połączenia internetowego. Każda z rozwijających się firm handlowych, produkcyjnych czy usługowych była wyposażona w taką jednostkę obsadzoną najczęściej systemem Linux lub Windows NT – niektóre DOS’em i Novell Netware’m.

nt351progman2
Menadżer programów
systemu Windows NT 3.1

Celem takich instalacji było przede wszystkim stworzenie warunków do pracy grupowej nad projektami, ale również redukcję kosztów i czasu mającej podnieść wydajność oraz efektywność pracowników – jednym słowem zapewnić wszystkim wygodę.

3com 3server – jeden z pierwszych serwerów NAS wyprodukowany w 1985r. Procesor Intel 80186, 512k RAM Dysk twardy o pojemności 36MB
3com 3server – jeden z pierwszych serwerów NAS wyprodukowany w 1985r.
Procesor Intel 80186, 512k RAM
Dysk twardy o pojemności 36MB

W rozwijającym się rynku nie było miejsca dla produktów pośrednich. Jednak z czasem, te z segmentu profesjonalnego zaczęły zalewać rynek w wersjach budżetowych dla powszechnego użytku. Najbardziej zauważalnym odbiciem takiego produktu są routery – początkowo stosowane w szkieletach oraz rozległych infrastrukturach operatorów, a za chwilę w każdym domu.

Niemal identycznie stało się z pamięciami masowymi. Na początku stosowane w biznesie jako klocek w centrach danych czy systemach bankowych, a dziś, jako zintegrowane serwery pamięci masowych w każdym nowoczesnym domu i biurze.

Obecne serwery NAS to gotowe do pracy, wydajne i dostępne w przystępnej cenie urządzenia do magazynowania danych. Dobrej firmy serwery zaprojektowane są z myślą o skalowalności i niezawodności oferując jednocześnie zautomatyzowane kopie zapasowe, ochronę i konsolidację. Mało tego, adaptują szereg popularnych aplikacji sieciowych oraz usług. Znajdują swoje zastosowanie w biurach, małych firmach oraz w domu. Ale są wykorzystywane również w dużych przedsiębiorstwach i organizacjach szukających oszczędności czasu i pieniędzy, jako kompleksowe rozwiązania magazynów dla wirtualizacji oraz klastrów, budowy prywatnych chmur i rozwiązań sieciowych.

qnap-storage-data

Pulpit w serwerach QNAP TurboNAS

Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu nie możecie łączyć się ze swoim serwerem na pulpit zdalny i zarządzać nim dowoli? Zdradzę Wam pewien sekret – to zawsze było możliwe! Wystarczyło zainstalować X Window System z Gnome lub XFCE4. Voilà!

qnap_debian_native_x86_03

X Window System

X Window System to część każdego graficznego linucha, a jak wiemy lubi on być platformą programową urządzeń zintegrowanych. Jednak pokład ten jest odpowiednio okrojony, aby zapewnić możliwie jak największą wydajność na budżetowych SOC’ach lub po prostu z troski przed trollowaniem. No tak! Zdziwieni? Przecież były próby preinstalowania pełnych aplikacji i uruchamiania ich z domyślnym „konfigiem”. Jednak użytkownicy sami zaprotestowali tłumacząc niebezpieczeństwem, jakie czyha na ich pliki. Taki absurd, że hej, ale najwidoczniej zdigitalizowanych-hipochondryków nie brakuje!

Natywny Debian

Na zadawane mi pytanie, co oznacza słowo „natywny” odpowiadam. Działający bezpośrednio na platformie zgodnej z docelową, czyli równolegle/jednocześnie nie pozbawiając użytkownika oryginalnego systemu.qnap_debian_native_x86_01

„Debian cieszy się opinią stabilnego systemu o wysokiej jakości i łatwego do aktualizacji. Ze względu na dbałość o jakość i bezpieczeństwo (…)”.

Z zakwaszoną miną fanatycy konkurencji pewnie już czytają. Ale nie ma co! Im przecież też trochę emocji się należy!

Jak zainstalować?

Prawie rok temu zacząłem prace nad projektem platformy QPX, której głównym celem było uproszczenie procesu wdrażania aplikacji oraz systemów drugich w struktury urządzeń zintegrowanych – głównie serwerów QNAP. Projekt, co prawda nadal rozwijam tworząc coraz to potężniejsze środowisko i pomimo jego powstania podczas prac z natywnym Debianem, to nigdy go nie wdrożyłem! Ale mimo to przygotowałem bardzo uniwersalną instrukcję instalacji dla dwóch odrębnych platform użytkowników QNAP TurboNAS ARMel i Intel x86.

Jakie doświadczenie potrzebne do instalacji? A takie, że jeśli konfiguracja serwera QNAP Cię nie przerosła, to bez problemu dasz radę.

Zacznij od niezbędnych dla obu platform:

  1. Utwórz udział sieciowy o nazwie debpool na pierwszym woluminie dysku. (HDA_DATA – dla konfiguracji z woluminem pojedynczego dysku; lub MD0_DATA – dla konfiguracji RAID).
  2. Pobierz program PuTTY http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe i zaloguj się przy użyciu konta admin na serwer używając protokołu SSH. Pamiętaj, aby w ustawieniach PuTTY, Window > Translation wybrać kodowanie UTF-8 w celu poprawnego wyświetlania znaków ASCII.
  3. Będąc zalogowany na konsolę shell swojego serwera wykonaj polecenia dla Twojej platformy:

Dla modeli na platformie Intel86/amd64

(Użytkownicy serwerów serii TS-509/809/x39/x59/x69/x79)

1. mkdir -p /share/Public/debby # Utworz katalog tymczasowy
2. cd /share/Public/debby # Przejdz do utworzonego katalogu

# Pobierz uprzednio przygotowany rootfs Debiana (intel86) dla QNAP TurboNAS
3. wget http://pool.qnapclub.pl/site/packages/debian/native/intel86/squeeze.tar.gz
4. tar zxvf squeeze.tar.gz # Rozpakuj zawartosc pliku
5. rm -f squeeze.tar.gz # Usun spakowany plik

# Przenies Debiana do udzialu sieciowego debpool utworzonego w punkcie 1
6. mv squeeze /share/debpool/

# Wykasuj katalog tymczasowy
7. cd ..
8. rm -rf debby

# Znajdz katalog w ktorym przechowywane sa paczki QPKG
9. publicdir=`/sbin/getcfg Public path -f /etc/config/smb.conf`
10. qpkgdir=`cd $publicdir && cd ../.qpkg/ && pwd`

11. cd $qpkgdir # Przejdz do katalogu QPKG

# Pobierz program uruchamiajacy Debiana i jego uslugi
12. wget http://pool.qnapclub.pl/site/packages/debian/native/intel86/debian6-qpkg.tar.gz
13. tar zxvf debian6-qpkg.tar.gz # Rozpakuj zawartosc pliku
14. rm -f debian6-qpkg.tar.gz # Usun spakowany

# Podlinkuj program do uslug systemowych
15. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/init.d/debian6.sh
16. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcS.d/QS101debian6
17. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcK.d/QK101debian6

# Dodaj program uruchamiajacy Debiana do aplikacji zainstalowanych
18. export PATH=”$PATH:/sbin”
19. qpkgconf=/etc/config/qpkg.conf
20. setcfg debian6 Name debian6 -f $qpkgconf
21. setcfg debian6 Version „6.0.7” -f $qpkgconf
22. setcfg debian6 Author „Silas Mariusz” -f $qpkgconf
23. setcfg debian6 QPKG_File „debian6.qpkg” -f $qpkgconf
24. setcfg debian6 Date „2013-09-03” -f $qpkgconf
25. setcfg debian6 Shell „$qpkgdir/debian6/debian6.sh” -f $qpkgconf
26. setcfg debian6 Install_Path „$qpkgdir/debian6” -f $qpkgconf
27. setcfg debian6 WebUI „/” -f $qpkgconf
28. setcfg debian6 Enable FALSE -f $qpkgconf

# Przekopiuj ikony Debiana do systemu
29. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon.gif /home/httpd/RSS/images/debian6.gif
30. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_80.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_80.gif
31. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_gray.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_gray.gif

# Ustaw w Debianie haslo dla systemowego uzytkownikowi root (SSH, RDP, …)
# — o haslo zostaniesz zapytany
32. chroot /share/debpool/squeeze passwd root

# Ustaw haslo dla panelu zarzadzania OpenMediaVault
# — w wyswietlonym menu wybierz pozycje „3 Change WebGUI password”
33. chroot /share/debpool/squeeze omv-firstaid

# Przelacz status wlaczenia (Enable) aplikacji na TRUE
34. /etc/init.d/debian6.sh enable

# To juz koniec. Uruchom Debiana 🙂
35. /etc/init.d/debian6.sh start
# Enjoy!

Dla modeli na platformie ARMel

(Użytkownicy serwerów serii TS-509/809/x39/x59/x69/x79)

# Utworz katalog tymczasowy 1. mkdir -p /share/Public/debby 2. cd /share/Public/debby

# Pobierz Debian (armel) QNAP TurboNAS
3. wget http://pool.qnapclub.pl/site/packages/debian/native/armel/debiansqueezenwheezy.tar.gz
4. tar zxvf debiansqueezenwheezy.tar.gz
5. rm -f debiansqueezenwheezy.tar.gz

# Przenies Debiana do udzialu sieciowego debpool
6. mv debpool/squeeze /share/debpool/

# Znajdz katalog w ktorym przechowywane sa paczki qpkg
7. publicdir=`/sbin/getcfg Public path -f /etc/config/smb.conf`
8. qpkgdir=`cd $publicdir && cd ../.qpkg/ && pwd`

9. # Przenies program kontrolny Debiana w miejsce paczek
10. mv .qpkg/debian6 $qpkgdir

# Wykasuj katalog tymczasowy
11. cd ..
12. rm -rf debby

# Podlinkuj skrypty
13. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/init.d/debian6.sh
14. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcS.d/QS101debian6
15. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcK.d/QK101debian6

# Dodaj program uruchamiajacy Debiana do aplikacji zainstalowanych
16. export PATH=”$PATH:/sbin”
17. qpkgconf=/etc/config/qpkg.conf
18. setcfg debian6 Name debian6 -f $qpkgconf
19. setcfg debian6 Version „6.0.7” -f $qpkgconf
20. setcfg debian6 Author „Silas Mariusz” -f $qpkgconf
21. setcfg debian6 QPKG_File „debian6.qpkg” -f $qpkgconf
22. setcfg debian6 Date „2013-09-03” -f $qpkgconf
23. setcfg debian6 Shell „$qpkgdir/debian6/debian6.sh” -f $qpkgconf
24. setcfg debian6 Install_Path „$qpkgdir/debian6” -f $qpkgconf
25. setcfg debian6 WebUI „/” -f $qpkgconf
26. setcfg debian6 Enable FALSE -f $qpkgconf

# Przekopiuj ikony Debiana do systemu
27. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon.gif /home/httpd/RSS/images/debian6.gif
28. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_80.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_80.gif
29. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_gray.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_gray.gif

# Utworz niezbedne katalogi dla rtorrenta
30. RTBASE=”/share/Download/rtorrent”
31. mkdir -p $RTBASE/complete $RTBASE/downloads $RTBASE/watch
32. mkdir -p $RTBASE/temp $RTBASE/session $RTBASE/logs
33. mkdir -p $RTBASE/unpack $RTBASE/settings $RTBASE/settings/torrents

# Ustaw w Debianie haslo dla systemowego uzytkownikowi root (SSH, RDP, …)
# — o haslo zostaniesz zapytany
34. chroot /share/debpool/squeeze passwd root

# Przelacz status wlaczenia (Enable) aplikacji na TRUE
35. /etc/init.d/debian6.sh enable

# To juz koniec. Uruchom Debiana 🙂
36. /etc/init.d/debian6.sh start
# Enjoy!

Aby zaoszczędzić zasoby sprzętowe serwera opartego o platformę ARM, domyślnie pulpit nie jest zainstalowany. Dlatego zaloguj się na konsole SHELL serwera ponownie, ale tym razem używając portu 2202. Pamiętaj, że logujesz się na SHELL Debiana – a tam nie obowiązuje konto admin, ale root. Użyj hasła ustalonego pod koniec wcześniejszego opisu.

# aktualizacja repozytorium paczek
1. aptitude update

# Instalacja X Window System i Gnome
2. aptitude install xfonts-100dpi xfonts-100dpi-transcoded xfonts-75dpi xfonts-75dpi-transcoded xfonts-base
3. aptitude install gnome-desktop-environment

# Instalacja xrdp
4. aptitude install xrdp

# Uruchom xrdp
5. service xrdp start

Łączenie z pulpitem zdalnym

  1. Aby zalogować się na pulpit zdalny protokołem RDP, w systemie Windows kliknij Start, przejdź do Programy > Akcesoria systemu i wybierz Podłączanie pulpitu zdalnego (%windir%\system32\mstsc.exe). Jako nazwę komputer podaj adres IP lub nazwę hosta serwera.
  2. Następnie kliknij przycisk Pokaż opcje, aby rozwinąć ustawienia i przejść do zakładki Ekran gdzie można zdefiniować rozmiar pulpitu zdalnego. Kliknij przycisk Podłącz, aby uruchomić sesję zdalną.
  3. Loguj się używając autoryzacji użytkowników systemu Debian (użytkownika root i ustalonego hasła podczas instalacji).

Połączenie z konsolą Debiana

Port SSH dla użytkowników platformy intel86/amd64: 18022
Port SSH dla użytkowników platformy ARMel: 2202

Notka dla platformy ARMel

W Debianie jest preinstalowany rtorrent 0.9.2 wraz z interfejsem użytkownika. Z przeglądarki zaloguj się na adres serwera http przy użyciu portu 8808 (http://adres_IP:8808)

Informacje oraz pomoc techniczna: http://www.qnapclub.pl/post/9833/

qnap_debian_native_x86_11

Notka dla platformy intel86/amd64

W celach demonstracyjnych natywnego systemu, preinstalowany jest OpenMediaVault oraz Ajenti.
OpenMediaVault dostępne jest na porcie 18080 (http://adres_IP:18080) – Nazwa użytkownika administratora to admin (hasło ustalone z konsoli podczas instalacji przez omv-firstaid) Ajenti dostępne jest na porcie szyfrowanym 18000 (https://adres_IP:18000) – Nazwa użytkownika administratora to root a domyślne hasło to qnapclub.pl.

Informacje oraz pomoc techniczna: http://www.qnapclub.pl/post/11221/

qnap_debian_native_x86_14

Miłej zabawy!

silas_avatar_1000px

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Silas Mariusz Grzybacz

QNAP Systems, Inc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *