Firma WD postanowiła podziękować klientom za opinie dotyczącą rodziny dysków WD za spostrzeżenia z realnego świata użytkowników dysków do serwerów NAS. Jako potwierdzenie poważnego traktowania opinii klientów WD zdecydowało się poszerzenie rodziny dysków WD o nową serię WD Red Plus.

Nowy podział w rodzinie dysków WD Red

  • WD Red (SMR) (2 TB, 3 TB, 4 TB i 6 TB) dedykowana dla większości posiadaczy NAS (konsument), oraz tych którzy wymagają mniejszych obciążeń (SOHO).
  • WD Red Plus (CMR) – nowa seria, obejmująca wszystkie pojemności od 1 TB do 14 TB. Dedykowany dla tych, których aplikacje wymagają większych obciążeń (SMB) oraz dedykowane dla systemów pracujących z system plików ZFS. „Nowa” seria wkrótce będzie dostępna na rynku.
  • WD Red Pro (CMR) od 2 TB do 14 TB) dla systemów z najwyższą intensywnością użytkowania (SMB)

Pełna lista dysków rodziny WD Red poniżej:

Właściwy dysk dla użytkowników domowego i do małego biura (SOHO) – SMR

Nowe pozycjonowanie według WD umożliwi lepsze dopasowanie dysków do naszych zastosowań. Firma podtrzymuję opinię, że dla większości zastosowań domowych lub w małych firmach wykorzystanie dysków WD Red w technologii SMR nie powoduje żadnych problemów z pracą i szybkością transferów. Wymaganego przez technologię SMR okresu bezczynności, jest tego typu zastosowaniach na tyle dużo, że nie odczuwamy spadku transferu. W laboratoryjnych testach potwierdzono nieco dłuższy czas odbudowy RAID w przypadku dysków SMR, ale ten proces nie jest stosowany w codziennym użytkowaniu.

Dla użytkowników z większymi obciążeniami i dla NAS-ów z systemem ZFS – CMR

Dla klientów którzy wymagają większych obciążeń i większych transferów oraz tych którzy wybrali system plików ZFS dedykowana będzie nowa seria dysków WD Red Plus. Zwiększona ilość zapisów w systemie plików ZFS wymaga dysków wykonanych w technologi CMR. Jeśli więc Twój QNAP, Synology, Asustor, Buffalo, Netgear i Thecus mają pracować z ZFS, sięgnij po dyski WD Red Plus lub WD Red Pro.

O systemie plików ZFS pisaliśmy pod linkiem: https://www.backupacademy.pl/system-plikow-zfs/

Cieszy, że WD „słucha” klientów, szkoda tylko, że najpierw nie zapytało producentów systemów NAS, o zgodność dysków z technologią SMR z ich produktami.

Żródło: https://blog.westerndigital.com/wd-red-nas-drives/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *