Test 4 – ATTO Disk Benchmark

Pierwszy z wykonanych testów w systemie Windows to ATTO Disk Benchmark. Aplikacja sprawdza wyniki zapisu i odczytu pliku o określonej wielkości. Z naszym przypadku wybraliśmy duży plik – 32GB, który został zapisywany w zakresie 512B do 64MB (wielkość I/O), długość kolejki to 256, bufor zapisu był pomijany przez aplikację.

RAID 0

W przypadku pierwszego testu, czyli RAID 0, udało nam się uzyskać wyniki dochodzące do 2,45GB/s podczas odczytu oraz odczytu danych. Jest to wartość wskazująca na ograniczenie wynikające z połączenia sieciowego, ponieważ do bezpośredniego połączenia użyliśmy łącza 25GbE. Model TS-h1290FX, w którym pracowały dyski Micron 7450 Pro posiada wbudowany interfejs 25GbE, natomiast maszyna serwerowa została wyposażona w dodatkową kartę rozszerzeń z dwoma portami 25GbE.

ATTO Disk Benchmark wykonuje też test IOPS. W tym przypadku najwyższy wynik w zapisie to 127,5 tysiąca IOPS, natomiast w odczycie, 149,75 tysięcy IOPS. Tutaj też należy podkreślić, że liczba uzyskanych IOPS będzie zawsze zależała od liczby dysków połączonych w RAID, a w przypadku naszych testów mamy tylko 4.

RAID 5

Przejdźmy teraz do drugiego poziomu RAID, z którym pracowały dyski, czyli RAID 5.

No i tutaj od razu widzimy ogromny spadek wydajności. Maksymalny zapis na poziomie 738 MB/s a odczyt 1,36 GB/s.

Podobnie w przypadku IOPS, spadek odczytu i zapisu na poziomie ok. 30% w stosunku do wyników uzyskanych w RAID 0.

RAID 10

No i pozostała nam ostatnia konfiguracja, czyli RAID 10. Tutaj również zauważalny spadek w stosunku do RAID 0, jednak widzimy większą stałość uzyskiwanych wyników.

Niestety w przypadku IOPS też wartości są znacząco niższe, niż w przypadku RAID 0. Już ten test pokazuje nam, jak ważną decyzją jest dobór RAID. I w przeciwieństwie do niektórych głosów, że przy 4 dyskach nie ma zasadniczej różnicy pomiędzy RAID 5 czy RAID 10 (poza kosztem), to uzyskane wyniki jasno pokazują, że taka zbieżność istnieje.

A teraz pora na kolejny test, czyli CristalDiskMark.