Test 8 – Windows Server – Robocopy

Przejdźmy teraz do ostantiego testu, którym standardowo jest kopiowanie plików przy użyciu robocopy. Robocopy jest narzędziem wbudowanym w system Windows, które pozwala kopiować pliki, ale też podczas wykonywanych czynności wyświetla podsumowanie obejmujące czas kopiowania plików oraz szybkość. Co ważne, w tym teście wykonujemy tylko zapis na dyskach Micron 7450 Pro podłączonych do NAS, nie sprawdzamy odczytu. W ten sposób zweryfikujemy, jak dyski zachowają się w przypadku różnej liczbie plików o sumarycznej wielkości 100GB.

Testy robocopy przeprowadzamy na dwa sposoby – pierwszy dotyczy zapisu danych na podłączonym zasobie sieciowym SMB. W ten sposób maszyna kliencka ma dostęp do zasobu plikowego przy użyciu dedykowanego łącza 25GbE. W tym przypadku wykonujemy zapis trzech typów plików – 100 plików po 1GB, 10 plików po 10GB oraz 1 plik 100GB. Każdy zestaw testowy jest zapisywany trzykrotnie, a poniżej widzimy uśrednione wyniki testów.

Jak widać, najlepsze wyniki znowu uzyskaliśmy w konfiguracji RAID 0, jednak niezależnie od testu, najszybciej zapisane zostały dane w formie 100 plików po 1 GB, a najdłużej trwało zapisanie jednego pliku 100GB.

W przypadku zapisu blokowo, gdzie przestrzeń utworzona w oparciu o dyski Micron 7450 Pro była podłączona przez iSCSI, dodaliśmy jeszcze jeden typ zapisywanych danych – 102400 plików po 1MB aby zobaczyć, jak testowane rozwiązanie zachowa się przy sekwencyjnym zapisie bardzo dużej liczby małych plików.

No i tutaj znowu zbieżność wyników z uzyskanymi w poprzednich testach. Jak widać na wykresie oraz w tabeli, najlepiej dyski Micron 7450 Pro poradziły sobie w konfiguracji RAID 0, najgorsze wyniki uzyskaliśmy w RAID 5. Jednak co bardziej ciekawe, to czas potrzeby na zapisanie 102400 plików o wielkości 1MB. W konfiguracji RAID 0 taki zestaw wymagał najdłuższego nakładu czasowego. Jednak w konfiguracji RAID 5 czy RAID 10 czas potrzeby na zapisanie tylu plików był najkrótszy. każdy proces zapisu był wykonywany trzykrotnie, aby uzyskać potwierdzenie co to poprawności uzyskanych wyników.

Ostatni test pokazuje nam zachowanie dysków Micron 7450 Pro w zastosowaniu praktycznym. Symulowany był zapis plików różnej wielkości, a więc sytuacja, z którą możemy się spotkać często podczas pracy – przykładowo w sytuacji backupu. No i w przeciwieństwie do zapisu i odczytu plików video, co testowaliśmy przy pomocy AJA System Test, gdzie najlepsze wyniki uzyskaliśmy w konfiguracji RAID 0, specyfika środowiska pracy jak powyżej uzasadni inne poziomy RAID. I o ile RAID 5 ogólnie wypada najgorzej (co jest oczywiście w pełni uzasadnione), to jednak w przypadku dużej liczby małych plików (np. backup przyrostowy), to właśnie ten poziom będzie najbardziej sensowny. Jednak należy też sobie zadać pytanie, czy dyski U.3 NVMe powinny być wykorzystywane do przechowywania zimnych danych, czyli np. backupu, czy jednak ze względu na swoje możliwości i cenę warto ograniczyć ich zastosowanie do bardziej wymagających zastosowań (wirtualizacja, kontenery).