Test 7 – Windows Server – AJA System Test

AJA System Test jest narzędziem, którego używamy niejako do potwierdzenia wcześniej uzyskanych wyników, ale też po to, żeby zobaczyć, jak testowane dyski zachowają się w specyficznym, praktycznym zastosowaniu, czyli pracy z video. Aplikacja zapisuje i odczytuje sekwencyjnie pliki różnej wielkości (256MB, 512MB, 1GB, 4GB, 16GB oraz 64GB) będące sztucznie wygenerowanymi plikami video różnej rozdzielczości. Proces ten pozwala przetestować, jak szybko możemy zapisywać i odczytywać pliki video. Dlatego aplikacja pozwala ustawić wielkość pliku oraz rozdzielczość. Test wykonujemy w oparciu o symulowane pliki 5120×2700 5K z kamery RED. Wyniki, które uzyskaliśmy podczas testów widoczne są poniżej w tabelkach i na wykresach.

Zacznijmy od wyników odczytu. Tutaj widzimy potwierdzenie wcześniej wykonanych testów. Podobnie, jak wcześniej najwyższe wartości udało nam się uzyskać w konfiguracji RAID 0, najgorsze w RAID 5. W zależności od wielkości pliku wartości się wahają, jednak na podstawie tabelki oraz wykresu widzimy tendencję potwierdzającą wcześniejsze tezy.

W przypadku zapisu wyniki były odrobinę lepsze, niż w przypadku odczytu danych, jednak znowu najlepsze wartości uzyskaliśmy w RAID 0. Tutaj jednak trzeba zwrócić uwagę, że różnica jest ogromna w porównaniu do RAID 5 czy RAID 10. Dlatego w sytuacji, gdzie zależy nam na jak najwyższych wartościach zapisu i odczytu, często to właśnie RAID 0 może się okazać najlepszym wyborem, a dane jednocześnie zabezpieczane na dodatkowej macierzy – tutaj np. wygodnym rozwiązaniem może być podział przestrzeni w NAS na dwie grupy – jedną normalną, obejmującą redundancję oraz drugą, stworzoną tylko z myślą o wydajności. Dodatkowo, dzięki mechanizmom dostępnym w systemie QuTS hero, czyli snapsync, dane pomiędzy tymi grupami mogą być synchronizowane w czasie rzeczywistym, aby nie utracić żadnych danych w przypadku awarii któregoś z dysków.

Dla wygody poniżej prezentujemy też zestawienie wyników zapisu i odczytu uzyskanych w kolejno wykonywanych testach.

No i czas na ostatni wykonany test, czyli zapis plików na NAS przy użyciu robocopy.