Podsumowanie

Dyski Micron 7450 Pro to pierwsze dyski typu U.3, które zagościły w naszym laboratorium, a więc wzbudziły spore zainteresowanie. Szczególnie uwagę przyciągały deklarowane wartości odczytu, sięgające 6,8 GB/s. Dlatego do testów wybraliśmy wyjątkowy NAS w ofercie QNAP, który może sprostać testowanym dyskom – TS-h1290FX, który wyposażony jest w 12 zatok 2,5″ U.2/U.3 i posiada wbudowane porty 25GbE. Po drugiej stronie skorzystaliśmy z serwera wyposażonego w system Windows Server 2022, do którego podłączyliśmy kartę QNAP z dwoma portami 25GbE. To pozwoliło nam stworzyć odpowiednie środowisko, do sprawdzenia dysków Micron 7450 Pro.

Aby w pełni sprawdzić możliwości testowanych dysków, korzystamy z różnego typu aplikacji, a testy wykonujemy zarówno na poziomie samego NAS, do którego dyski są podłączone, jak również sieciowo, sprawdzając jak wygląda wydajność zapisu i odczytu poprzez iSCSI i SMB. Oczywiście w zależności od aplikacji, typu testu i jego specyfiki mogliśmy oczekiwać różnych wyników, jednak najważniejsze wyjściowo były dla nas wyniki uzyskane przez sam system operacyjny naszego NAS. Co ważne, udało nam się uzyskać przepustowość, którą deklaruje producent, ponieważ QNAP ocenił wartość odczytu na 6,81GB/s, a więc niemal idealnie z deklaracjami producenta – choć niemal nie jest w pełni odpowiednim słowem, gdyż wyniki były odrobinę wyższe, producent deklaruje 6,8 GB/s.

Jednak sama przepustowość to nie wszystko, sprawdzamy też IOPS i ogólne zachowanie dysków w różnych typach zastosowań. Dlatego właśnie sprawdzamy dyski na różne sposoby i różnymi danymi testowymi. Po wykonaniu wszystkich testów możemy stwierdzić, że dyski Micron 7450 Pro to godna zaufania konstrukcja, która pozwoli uzyskać stabilne i wydajne środowisko pracy, niezależnie od tego, czy potrzebujemy przestrzeni do tostowania maszyn wirtualnych i kontenerów, czy miejsca na materiały video. Oczywiście aby wykorzystać je w pełni, potrzebujemy odpowiedniej maszyny, w której będą pracowały. Ten rodzaj dysków wymusza też skorzystanie z odpowiednio szybkiej sieci. Sieć 10GbE wygląda blado przy możliwościach pojedynczego dysku, a co w sytuacji, gdyż będzie ich 12. Dlatego 25GbE to minimum, a warto pamiętać o możliwości łączenia interfejsów w LACP czy SMB Multichannel, aby wykorzystać wyższe transfery i tym samym możliwości dysków.

Podsumowując dyski Micron 7450 Pro jednym słowem – polecamy!

Uwaga.

Testy zostały przeprowadzony w sposób niezależny. Dystrybutor firmy Micron opłacił wykonanie przez nas testów, jednak nie ingerował w wyniki i treść artykułu. Wszystkie wyniki zostały uzyskane z założeniem określonej w treści metodyki badań w hermetycznym środowisku, dlatego mogą się nieznacznie różnić od wyników uzyskiwanych w innej konfiguracji sprzętowo-programowej. Spostrzeżenia własne autorów. Wszystkie materiały należą do autorów testu, chyba, że zaznaczono inaczej.