Test 3 – Konsola QNAP – DD

DD to systemowe narzędzie, pozwalające kopiować pliki pomiędzy urządzeniami i plikami. Z punktu widzenia systemu plików w Linux, każde urządzenie dyskowe widoczne jest jako osobny plik (np. /dev/nvme0n1), co pozwala na kopiowanie ich zawartości pomiędzy sobą, zwykłymi plikami jak i specjalnymi urządzeniami w systemie linux, jak /dev/zero i /dev/random. Właśnie z tej możliwości dd korzystamy w naszym teście.

Nasz test obejmuje procedurę zapisu i odczytu 1GB danych w plikach po 256KB. W ten sposób system zapisuje sekwencyjnie bardzo dużą liczbę małych plików, następnie oczekuje 5 minut i rozpoczyna ich odczyt. Wyniki otrzymane podczas tego testu prezentujemy na poniższych wykresach i w tabelkach.

RAID 0

Zapis plików:

Odczyt plików:

RAID 5

Zapis plików: 

Odczyt plików:

RAID 10

Zapis plików:

Odczyt plików:

Dla ułatwienia, zobaczmy średnią wyników na jednym wykresie:

Uzyskane podczaszego testu wyniki są lepsze, niż wcześniej w teście DiskFill. Jest to związane z inną charakterystyką testu, ponieważ wcześniej zapisywaliśmy i odczytywaliśmy pliki o wielkości 1GB. W tym przypadku, system zapisywał i odczytywał po 256 małych plików, jednocześnie mierząc czas potrzebny na wykonanie danej operacji. Jednak podobnie, jak wcześniej, i tutaj wyniki dla dysków działających w RAID 0, RAID 5 oraz RAID 10 są bardzo zbliżone. Na tym etapie nie widać, jak duży wpływ na wydajność dysków i urządzenia, a którym pracują ma wybrany poziom RAID. Należy jednak przypomnieć, że w tym przypadku testy wykonywane są na poziomie urządzenia NAS – TS-h1290FX, a więc nie bierzemy pod uwagę czynnika sieciowego, ponieważ zapis i odczyt wykonywany był na poziomie plikowym, w ramach woluminów stworzonych w puli pamięci zbudowanej z dysków Micron 7460 Pro.

Dlatego przejdziemy teraz do kolejnych testów, jednak te będą już wykonywane z poziomu maszyny serwerowej, która została podłączona bezpośrednio do NAS.