Obecnie na rynku IT jest dostępnych kilka typów wirtualizacji, najbardziej znana to wirtualizacja serwerów, która jest realizowana przez oprogramowanie VMware, Citrix, Hyper-V czy VirtualBox. Dzięki wirtualizacji serwerów łatwiej możemy zarządzać naszą infrastrukturą serwerową. Ten wpis natomiast ma na celu opisać wirtualizację storage, pokazać jakie oprogramowanie do wirtualizacji storage wdrożyła firma Synology oraz jakie przynosi korzyści.

Na czym polega wirtualizacja storage?

Najprościej mówiąc jest to ujednolicenie dostępnej fizycznej przestrzeni w jeden logiczny wolumen o pojemności równej sumie pojemności wszystkich fizycznych dysków.

Na tak utworzonym logicznym wolumenie możemy np. utworzyć jednostki iSCSI LUN, które wykorzystywane są w IP SAN.

Jakie narzędzie do wirtualizacji storage używa Synology?

Firma Synology w swoim oprogramowaniu DSM do zarządzania serwerami NAS Synology od wersji 4.0 zaimplementowała LVM2 narzędzie do wirtualizacji storage.Fizyczne dyski w LVM2 są oznaczane jako PV, które są łączone w wolumen grupy VG, na którym tworzymy jeden duży lub kilka mniejszych logicznych wolumenów LV.

Korzyści z wirtualizacji storage

Co spowodowało, że Synology zdecydowało się zaimplementować LVM2?

  • łatwe zarządzanie wolumenami
  • możliwość zmiany pojemności wolumenu bez utraty danych
  • obsługa High-Availability
  • wsparcie dla Snapshotów
  • LV jest jednostką blokową
  • LV jest odpowiednikiem partycji dysku twardego
  • Snapshot zawiera tylko kopie metadanych
  • Snapshot jest wykonywany na poziomie blokowym
  • Obsługuje Cluster LVM
  • Snapshot  wykonywany jest w technologii Copy-on-Write

Technologia Copy-on-Write polega na tym, że gdy pierwsza migawka jest tworzona kopiowane są tylko meta dane, które zawierają informacje gdzie oryginalne dane są przechowywane. Oznacza to, że w momencie wykonania migawki fizycznie dane nie są kopiowane. Dzięki temu wykonanie migawki jest nie zauważalne. Żadne dane nie zostaną przekopiowane do migawki do puki dane nie zostaną z edytowane. Wtedy oryginalne dane kopiowane są w miejsce gdzie przechowywane są migawki, a następnie w miejscu gdzie trzymane są oryginalne dane, są one nadpisywane zmianami jakie zostały wprowadzone. Przy tej technologii, migawka kopiuje tylko zmienioną część pliku, a nie cały plik, dzięki czemu oszczędza sporo miejsca. Poza tym migawka żeby działać prawidłowo wymaga tylko kopi oryginalnych danych.
Jeżeli ten artykuł nie do końca wyjaśnił kwestię wirtualizacji storage to zapraszam do odwiedzenia poniższych stron:

  1. http://mbroz.fedorapeople.org/talks/LinuxWeek2007/
  2. http://linux.die.net/man/8/lvm
  3. http://www.tldp.org/HOWTO/LVM-HOWTO/intro.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *