Czas na pobieranie. Podobnie jak wcześniej pobieramy ten sam plik o wielkości 10GB na dysk komputera. W tym przypadku potrzebne były 43 sekundy, a średni transfer wyniósł 233,68 MB/s, a więc ponad 2x więcej, niż przy łączu 1GbE. W tym przypadku widzimy, że system jest w stanie w pełni wykorzystać łącze 2,5GbE, więc wszystkie zadania przesyłania dużych plików będą wykonywane zdecydowanie szybciej, niż wcześniej. Oczywiście musimy też wziąć pod uwagę, że w przypadku tego testu używaliśmy dysku SSD w QNAP. W przypadku dysków HDD transfery mogą być niższe, jednak będzie to zależało od trybu RAID, z którym dyski będą pracowały. Na pewno w tym przypadku połączenie dysków dwóch dysków HDD w RAID 1 odczujemy spadek wydajności, więc warto korzystać z szybkich dysków (np. testowanych przez nas niedawno Seagate Irownwolf 8TB).

Zobaczmy teraz, jak urządzenie poradzi sobie z kolejnymi 10GB danych, ale tym razem w postaci 10240 plików o wielkości 1MB. Ponieważ mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą małych plików w zapisie sekwencyjnym, transfer i czas będą zdecydowanie niższe, ale następny test pokaże na ile.

Zaczynamy jak wcześniej, od testu przy łączu 1GbE. Wysyłanie:

System potrzebował 02:49 minuty na przesłanie 10240 plików po 1MB przez łącze 1GbE.

Pobieranie tych plików zajęło 02:14 minuty.

Teraz czas na łącze 2,5GbE

Wysyłanie plików z komputera łączem 2,5GbE zajęło 03:05, a więc więcej, niż przy łączu 1GbE

Pobieranie tych plików trwało dwie minuty, a więc szybciej niż przy teście 1GbE.

Ostatnie wyniki mogą dziwić, ponieważ różnica jest niewielka. Jest to związane z faktem, że system sekwencyjnie wysyła każdy plik (a więc jeden po drugim). To powoduje, że przepustowość łącza nie jest tak istotna, ponieważ transfer pojedynczego małego pliku nie jest w stanie wysycić łącza, ale to liczba plików przekłada się na długi czas wykonywania kolejnych działań.

Poniżej zestawienie graficzne i tabelaryczne czasu pobierania i wysyłania plików różnej wielkości łączem 1GbE oraz 2,5GbE:

Jeśli chodzi o transfery, wyglądają następująco: 

Ostatnim testem, jest wykorzystanie aplikacji AJA do sprawdzenia, jak szybko jesteśmy w stanie zapisywać i odczytywać plik wielkości 1GB w zależności od łącza. Pierwszy test wykonujemy przy połączeniu 1GbE:

 

Prędkości są bardzo zbliżone do tych uzyskanych przy teście robocopy. A jak wyglądają wyniki w przypadku łącza 2,5GbE?

W tym przypadku wyniki są również zgodne z uzyskanymi wcześniej, co tylko potwierdza, jak bardzo wykorzystanie portów 2,5GbE wpływa na szybkość przesyłania plików na i z QNAP. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość zobaczyć faktyczny wpływ takiej przepustowości – choćby gdy sekwencyjnie zapisujemy małe pliki. Jednak jeśli takie pliki będą zapisywane jednocześnie z kliku urządzeń, wtedy na pewno odczujemy różnicę. To z kolei oznacza, że możemy z takiego rozwiązania skorzystać z powodzeniem przy okazji tworzenia backupu. Mając do wykonania kopie przyrostowe z większej liczby komputerów w sieci, mogą one wykonywać takie zadanie równocześnie bez obawy o problemy z przepustowością i wydłużenie czasu tworzenia kopii.

Testowy model TS-253D (oraz pozostałe z serii) udostępniając użytkownikom porty sieciowe 2,5GbE sprawiają, że możemy osiągnąć dużo wyższą przepustowość podczas pracy z danymi na naszych urządzeniach. Niezależnie od tego, czy tworzymy backup, zapisujemy na NAS pliki video (czy nawet na nich pracujemy online) czy przechowujemy bibliotekę gier, mamy pewność, że łącze nie będzie tzw. wąskim gardłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *