Test 4 – IOmeter

Kolejny test, któremu zostały poddane testowane IronWolfy, to  IOmeter, czyli narządzie do kompleksowego badania wydajności i przepustowości dysków twardych, uważane za jedno z najlepszych do tego celu. Na potrzeby testu w aplikacji korzystaliśmy z jednego workera oraz przygotowaliśmy zestaw benchmarków o następujące charakterystyce:

  • 4KB Random Read
  • 4KB Random Write
  • 4KB Sequential Read
  • 4KB Sequential Write
  • 8KB Random Read
  • 8KB Random Write
  • 8KB Sequential Read
  • 8KB Sequential Write
  • 64KB Random Read
  • 64KB Random Write
  • 64KB Sequential Read
  • 64KB Sequential Write

Wyniki przeprowadzonych testów wypadły następująco:

1. iSCIS 10GbE – IOPS

2. iSCIS 10GbE – KB/s

3. iSCIS 10GbE – IOPS w czasie 

4. FC 8Mbps – IOPS

5. FC 8Kbps – KB/s

6. FC 8Kbps – IOPS w czasie

Dzięki dogłębnej analizie wykonanej przez IOmeter możemy zauważyć jak konfiguracja RAID i medium transmisyjne przekłada się na uzyskaną przepustowość, wydajność IOPS i stabilność. W przypadku IOPS wyniki znacząco się wahają w zależności od testu oraz poziomu RAID. Zdecydowanym zwycięzcom jest tutaj RAID 0, niezależnie od tego, czy zapisywaliśmy na dyskach poprzez iSCSI czy Fibre Channel. Jednak dużo istotniejsza jest różnica pomiędzy RAID 5 i RAID 10, które oferują redundancję na wypadek awarii dysku. w tym przypadku widzimy, że RAID 5 okazał się wydajniejszy od RAID 10. Taką zależność widzimy niemal w każdym teście, bez względu na szybkość transferu. Oczywiście same wyniki liczbowe osiągane przez poszczególne konfiguracje będą różne, ponieważ testy przeprowadzamy przez medium o przepustowości 10Gbps oraz 8Gbps. Niemniej, często FC wygrywa, oferując dużo stabilniejsze połączenie.

Dokładnie takie same wnioski możemy wyciągnąć na podstawie testów pokazanych w prędkości zapisu/odczytu wyrażonej w KB/s. Tutaj też Dyski Seagate oferują najwyższą prędkoś w RAID 0, jednak znowu, mając w pamięci kwestie bezpieczeństwa, to RAID 5 okazuje się optymalnym wyborem. Test wykonany przez IOmeter bardzo znacząco pokazuje, że nie zawsze teoretycznie bezpieczniejszy i wydajniejszy RAID 10 jest najlepszym rozwiązaniem. W tym, jak i innych wykonywanych przez nas testach, dyski Seagate ST8000VN004 najbardziej wydajnie pracowały w RAID 5. Oczywiście musimy mieć tutaj na uwadze, że nasz test wykonywany był dla 4 dysków. W przypadku konfiguracji obejmujących więcej dysków, możemy oczekiwać innych wyników. Jednak to właśnie konfiguracje 2- i 4-dyskowe są najczęściej wybierane przez klientów, więc mamy nadzieję, że nasze testy pomogą dokonać właściwego wyboru.

Jak już wcześniej wskazywaliśmy w teście dysków Kingston, tutaj też należy zaznaczyć istotną zależność pomiędzy taktowaniem procesora w NAS i prędkościami uzyskiwanymi przez FC. Wydajność komunikacji Fibre Channel jest zależna od taktowania pojedynczego rdzenia procesora. Podczas komunikacji nie wykorzystujemy większej liczby rdzeni, więc w tym przypadku ich ogólna liczba ma mniejsze znaczenie niż taktowanie procesora. To determinowało wybór modelu QNAP TS-983XU do testów, jako że jest on wyposażony w procesor Intel® Xeon® E-2124 o taktowaniu 3,3 GHz (zwiększanym do 4,3 GHz). Pamiętajcie o tym planując wdrożenie QNAP NAS w sieci korzystającej z FC!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *