Test 5 – AJA System Tool

AJA System Tool to narzędzie, które świetnie się sprawdzi, jeśli chcemy przetestować przestrzeń dyskową na potrzeby zastosowań graficznych/video. Aplikacja wykonuje test prędkości zapisu i odczytu, gdzie mamy możliwość wyboru wielkości pliku oraz jego rodzaju. W naszym przypadku AJA została wykorzystana w celu sprawdzenia, jak przestrzeń złożona z dysków Seagate IronWolf ST8000VN004 będzie się zachowywała w zależności od typu RAID podczas symulowanej pracy w czasie rzeczywistym, a więc podczas zapisywania plików różnej wielkość – dokładnie tak, jak gdybyśmy pracowali na dużych plikach graficznych czy video. Dodatkowo wyniki z AJA będziemy traktować jako swoiste odniesienie dla pozostałych testów, które przeprowadziliśmy wcześniej.

W tabelce poniżej zebraliśmy wyniki prędkości zapisu i odczytu plików o czterech wielkościach: 256MB, 1GB, 4GB i 16GB (największy dostępny w AJA System Tool)

Spośród wszystkich wykonanych testów najbardziej uniwersalnym połączeniem naszych dysków IronWolf wydaje się RAID 5. Oczywiście widoczne jest, że im większy pojedynczy plik, tym bardziej spada wydajność naszego testu zapisu i odczytu. Oczywiście w tym przypadku mamy do czynienia z klasycznymi dyskami HDD (choć w tym przypadku bardzo szybkimi), to w porównaniu do dysków SSD wyniki są znacząco różne. Jeśli spojrzymy np. na nasze testy dysków Kingston DC500m, wyniki będą odwrotne. Tam lepsze wyniki uzyskiwane były w RAID 0 i 10, tutaj z kolei lepiej wypada RAID 5, który w przypadku grup złożonych z 4 dysków HDD okazuje się optymalnym wyborem.