DS109j z Tajwańskiej firmy Synology jest jednodyskowym NAS-em. Otwarcie obudowy i montaż dysku twardego są bajecznie proste, gorzej z instalacją. Oprogramowanie przeznaczone do zainstalowania na partycji systemowej twardego dysku po jego zamontowaniu znajduje się w dwóch miejscach. Pierwszym jest stosunkowo niewielka pamięć flash, drugim CD-ROM. Na tym samym krążku znajduje się instalator, który znajduje serwer w sieci, formatuje partycję dla danych i mapuje utworzony na niej udział. Żeby nawiązać kontakt z urządzeniem musi ono należeć do tej samej podsieci co komputer. W razie braku serwera DHCP generowany jest adres IP z puli 169.254.*.*. Do tego schematu należy dostosować komputer.

Wnętrze DS109j bardzo przypomina serwer TS-101 firmy QNAP. Ten sam procesor Freescale MPC8241, RAM pojedynczej prędkości. Ten sam NEC D720102 pilnuje trzech portów USB (drukarka, napęd USB do backupu, dodatkowy dysk twardy). SiI 3512 zarządza interfejsem Serial ATA 300. Z powodu tych podobieństw ciekawe było porównanie wydajności. DS109j sprinterem nie jest, ale dzięki nowszemu oprogramowaniu pobił konkurencję. Od TS-101 okazał się o 1/3 szybszy. Za to w stosunku do nowocześniejszego sprzętowo TS-109 skrócił się tylko sam zapis. Objętość CD-ROM-a w jednym pliku kopiuje się przez 45 sekund, a ośmiu tysięcy małych – prawie trzy minuty.
Wewnętrzna strona konfiguracyjna WWW, dzięki technologii AJAX, zyskała na lekkości i bogactwie opcji. Poza typowymi funkcjami ftp i WWW (także szyfrowane; serwer może korzystać z PHP/MySQL) DS109j obsługuje serwisy BitTorrent, iTunes i eMule, samodzielne pobieranie plików ze sterowaniem pasmem i planowaniem pory. Dysk podzielony na udziały odpowiadające różnym rodzajom multimediów pracuje w systemie plików ext3. Dodatkowe dyski podłączane przez USB mogą być w FAT-cie, a w NTFS-ie jedynie do odczytu. Kopie zapasowe mogą być zapisywane na różnych nośnikach, także w sieci.

Źródło: http://www.pcworld.pl/testy/opis/NAS00009-Synology_DS109j.html