Firma Ctera, która zajmuje się opracowywaniem zestawów do przechowywania danych, tzw. storage appliance, poinformowała o przygotowaniu systemu plików Next3. Bazuje on na ext3 i rozszerza ten (zastąpiony już w dużej mierze przez ext4) niegdysiejszy standardowy system plików dla Linuksa o mechanizm uproszczonego zapisywania stanu systemu plików – migawkę (snapshot). Format zapisanych danych na dysku jest identyczny – system Next3 może być montowany także jako ext3, ale jedynie dla operacji odczytu, zapis jest w tym wypadku niemożliwy. Z kolei istniejący system ext3 może być skonwertowany do Next3.

Zapisy stanu są przechowywane w specjalnych plikach rozrzedzonych (sparse files) o wielkości całego systemu plików. Do takiego pliku rozrzedzonego zapisywane są usunięte lub nadpisane bloki danych. Plik ten odwzorowuje stan przedstawiający wszystkie pliki w momencie utworzenia migawki (snapshot) w taki sposób, że brakujące elementy są automatycznie uzupełniane niezmienionymi danymi z oryginalnego systemu plików. Dalszych informacji na temat Next3 dostarcza artykuł w serwisie LWN, a takżedokumentacjaPDF opublikowana przez twórców systemu. Next3 jest dystrybuowany na licencji GPL 2.

Celem twórców Next3 jest wprowadzenie tego systemu plików do jądra Linux. Jednak to może nie być łatwe: kolejną po ext3 generacją systemu plików ext jest ext4. Next3 rozwija ext3 w innym, niekompatybilnym z ext4 kierunku. W dodatku przeniesienie zmian z Next3 do ext4 jest dość trudne, ponieważ ext4 zarządza danymi na dysku, wykorzystując mechanizm extentów, a nie listy bloków.

Źródło EPA Systemy, http://www.heise-online.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *