Od dłuższego czasu niewiele się dzieje w zakresie wzrostu wydajności i prędkości dysków klasycznych. Przez ostatnie dziesięć lat ich prędkość wzrosła o około 20% i jak na razie zatrzymała się na tym. Wykorzystanie klasycznego zapisu magnetycznego obarczone jest niestety limitami wynikającymi z fizyki napędu. Nie wiele pomaga nawet zastosowanie efektów kwantowych związanych z Gigantycznym magnetoporem (GMR), wykorzystywanych w głowicach magnetycznych i pamięciach MRAM, które notabene zostały wykorzystane w urządzeniu komercyjnym IBM już w 1997 roku. Dlatego też w świecie pamięci masowych coraz większe znaczenie mają technologie oparte na półprzewodnikowych elementach elektronicznych.

Od wielu lat Firma Texas Memory Systems jest liderem na rynku światowym. Od ponad 30 lat zajmuje się rozwojem i produkcją pamięci masowych opartych na modułach SSD. W swoim portfolio posiada kilka modeli pamięci masowych, które pozwalają na osiągnięcie doskonałych wyników wydajnościowych przy zachowaniu dużego upakowania. Wszystkie macierze z rodziny RamSan mają wysokość 1U (nie liczac kart PCI do serwerów), a oferowane pojemności wynoszą od 1TB do 20 TB. Jeśli chodzi o wydajność to wartości osiągają prawie 500 k IOPS przy czasach opóźnień na poziomie milisekund.

A co możne być lepszego od jednego Flasha? Oczywiście cała ich grupa!

RamSan 7×0/8×0, w których wykorzystane zostały moduły flash o pojemności 1TB, a dane dostarczane są do nich bezpośrednio za pomocą układów logicznych FPGA. Kluczową wartością wydajnościową jest nie tylko ilość operacji na sekundę jaką może wykonać to urządzenie, ale bardzo niskie czasy opóźnień przez nie zapewniane. W macierzach TMS wykorzystujących moduły SLC wynoszą one 90 us dla procesu zapisu i 25 us dla odczytów. Urządzenia w swojej budowie jak i algorytmach korzystają z technologii pozwalających na wydłużenie czasu życia, gdyż jak wiadomo dla komórki pamięci SLC/eMLC określa go ilość procesów zapisów. Jedną z tych technologii jest tzw. Variable Stripe Raid.

Flash zwiększa osiągi o 20% przy 31% mniejszym nakładzie

Jedno jest pewne, zastosowanie Flash zmienia diametralnie naszą infrastrukturę. Na wzroście wydajności zyskują wszyscy. Szybszy dostęp do danych przekłada się na jak najbardziej realne korzyści biznesowe. W biznesie ważne jest aby rozwiązania skrojone były na miarę aktualnych potrzeb. Taki właśnie jest IBM FlashSystem, powstały między innymi dzięki przejęciu TMS przez IBM.

StorwizeInfrastructureP1Źródło: http://serwerblog.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *