Test 4

połączenie USB-C z komputerem z Windows Server 2022

Do tej pory wszystkie testy dysku Kingston XS2000 oparte były o systemy firmy Apple. Dlatego tym razem przejdziemy do rozwiązań Microsoft. Na potrzeby tej części testów skorzystamy z naszego serwera wykorzystywanego w innych testach – urządzenia QNAP NAS z zainstalowanym systemem Windows Server 2022 na dysku SSD WD Blue 500GB. Wybraliśmy ten konkretny model, ponieważ jest on standardowo wyposażony w dwa porty USB-C. Testy przeprowadziliśmy przy użyciu trzech aplikacji, które znane są już naszym czytelnikom z testów innych dysków publikowanych na stronach naszego portalu – CristalDiskMark, AJA System Test, ATTO Disk Benchmark. Zobaczmy, jak testowany dysk zachował się w takiej konfiguracji.

CristalDiskMark

Pierwszym testem będzie CristalDiskMark, którym przeprowadzimy test w trzech opcjach:

  • zapis i odczyt jednego pliku 16MiB
  • zapis i odczyt jednego pliku 64GiB
  • zapis i odczyt ośmiu plików 64GIB

Pierwszy z testów pozwolił nam uzyskać wyniki zbliżone do tych uzyskanych na komputerze Apple MacBook Pro z procesorem intel i5. W przypadku tej maszyny mamy również procesor i5, jednak mocniejszą wersję o wyższym taktowaniu i większej liczbie rdzeni (4 vs. 2). Dla pojedynczego pliku 16MiB odczyt to 1031,28 MB/s a zapis 887,67 MB/s. W tym teście głębokość kolejki jest podobna jak w AnamorphousDiskMark i wynosi 8.

Kolejny test to większy plik testowy, bo już 64GiB, ale wciąż testujemy plikiem pojedynczym. Tutaj wynik jest już wyższy o kilka MB/s, ponieważ odczyt to 1046,05 MB/s a zapis 849,25 MB/s.

Ostatni test obejmuje 8 plików o wielkości 64GiB. I tutaj wyniki były bardzo zbliżone, bo wynosiły w odczycie 1046,28 MB/s i zapisie 850,09 MB/s. Pokazuje nam to, że mierzona wydajność jest utrzymywana nawet przy większej liczbie jednocześnie zapisywanych i odczytywanych plików.

AJA System Test

Kolejny test zachowuje taką samo specyfikę bez względu na komputer, do którego podłączony jest testowany dysk Kingston XS2000, ponieważ AJA System Test jest aplikacją dostępną zarówno dla systemu MacOS jak i Windows i oferuje ten sam zakres testów. Dlatego jak poprzednio, tutaj też wykonujemy szereg testów zapisując i odczytując pliki od 256MB do 64GB. W tym przypadku wyniki są znacząco wyższe niż we wszystkich poprzednich, ponieważ widzimy wartości przekraczające 1500 MB/s. 

Aby jednak mieć pełne spojrzenie na test AJA System Test, zrobiliśmy zestawienie obejmujące zapis i odczyt plików w testach wykonanych na wszystkich systemach:

Jak widać, dopiero w tym zestawieniu widzimy różnicę w szybkościach osiąganych przez testowany dysk Kingston XS2000. Tutaj zdecydowanie wygrywa maszyna z najmocniejszym procesorem, czterordzeniowym Intel i5

ATTO Disk Benchmark

ATTO Disk Benchmark wykonuje szereg testów zapisu i odczytu I/O różnej wielkości od 512B do 64MB przy pliku wielkości 32GB.

Jak widać prędkość odczytu oscylowała w większości przypadków w okolicach 1000 MB/s a zapis wahał się, jednak dochodził do 811 MB/s.

Aplikacja wykonuje jednocześnie test wydajności IOPS zarówno odczytu jak i zapisu, dzięki czemu możemy zobaczyć, że największa liczba IOPS odczytu to 49 tysięcy IOPS a zapis pawie 43 000 IOPS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *