DS213jPrzy wyborze domowego serwera NAS niejednokrotnie głównym kryterium, którym kierują się użytkownicy jest cena. Bardzo wydajne i rozbudowane serwery sieciowych pamięci masowych potrafią kosztować kilka czy kilkanaście tysięcy złotych czym skutecznie zniechęcają do zakupu. Producenci posiadają w swojej ofercie modele, które kuszą niezwykle niską ceną. Niestety niejednokrotnie oferują zbyt skromne możliwości i kiepską wydajność. Wracamy do punktu wyjścia? Niekoniecznie.

Decydując się zakup i wyposażenie naszej sieci domowej w serwer NAS zastanawiamy się, który model wybrać i który będzie odpowiedni. Wydatek 2000 złotych na serwer NAS to tylko początek drogi, do tego dochodzi zakup dysków twardych, które mogą kosztować drugie tyle. A może postawić na coś o wiele tańszego a jednocześnie zapewniającego przyzwoite bezpieczeństwo danych i dobrą wydajność? Można? Można. Wystarczy zainteresować się modelem Synology DiskStation DS213j. To jedno z najnowszych dwudyskowych rozwiązań NAS charakteryzujące się niewysokim kosztem zakupu a jednocześnie oferujące wiele możliwości i funkcji znanych z bardziej zaawansowanych serwerów NAS.

Mając w pamięci poprzednie modele NAS-ów Synology do użytku domowego spodziewaliśmy się średnich wartości prędkości kopiowania oraz przeciętnej wydajności. Jednak w przypadku DS213j producent dość pozytywnie nas zaskoczył zarówno w testach syntetycznych jak i podczas używania jednostki w codziennej pracy. Zmiana układu obliczeniowego oraz zdwojenie pamięci RAM wyszły serwerowi na dobre. Płynnie działający DSM w wersji 4.2, sporo pakietów dodatkowych i stale poprawiane i udoskonalane pakiety multimedialne. Wszystko zamknięte w białej estetycznej obudowie, która jest niezwykle cicha i energooszczędna. Ten kosztujący niecałe 900 złotych serwer śmiało może konkurować z droższymi modelami biznesowymi oferującymi podobną wydajność za wyższą cenę.

Plusy:
• niski pobór prądu
• bardzo dobra wydajność macierzy SHR
• bardzo dobra wydajność protokołu iSCSI
• cicha praca
• dość niska cena
• duże możliwości konfiguracji przy pomocy Centrum pakietów

Minusy:
• słaba wydajność funkcji folderu szyfrowanego
• brak portów USB 3.0

Pełny test: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/synology-ds213j-test.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *