QNAP zdecydował się na zmianę wyglądu interfejsu graficznego swojego system operacyjny. Nowy firmware jest jeszcze w wersji beta, został ochrzczony jako QTS 4.0 i powstał w technologii Ajax. Dzięki temu w jednym oknie przeglądarki internetowej użytkownicy mogą wykonywać wiele zadań jednocześnie, co znacznie zwiększa produktywność. Administratorzy mają do wyboru wiele opcji dostosowywania umożliwiających stworzenie środowiska najwyższej klasy: od zmiany wyglądu strony logowania po wybór usług aplikacji na serwerze QNAP. Dobra obsługa wielozadaniowości w systemie QTS 4.0 powoduje, że serwery QNAP jeszcze bardziej usprawniają wykonywanie zadań administracyjnych.

Do funkcji ułatwiających obsługę należy między innymi: przesyłanie plików w tle, natychmiastowy podgląd, tablica rozdzielcza, widgety i inne funkcje. Użytkownik ma dostęp do wielu różnych narzędzi na pulpicie internetowym, które pomogą mu zwiększyć produktywność i wydajność.

Pulpit w przeglądarce internetowej

QTS 4.0 oferuje pełny pulpit w przeglądarce internetowej z ustawieniami, które można dostosowywać, utworzony zgodnie z ideą personalizacji oprogramowania. Pulpit nie tylko można dostosowywać, ale zawiera on także pakiet narzędzi do zarządzania, które pomagają śledzić status serwera.

Grupowanie aplikacji na pulpicie

Na pulpicie można tworzyć skróty do aplikacji, podfolderów i dowolnych plików. Gdy będzie się na nim znajdować zbyt wiele elementów, możesz podzielić je na grupy, aby nadal efektywnie z nich korzystać. Grupom możesz nadać dowolne nazwy, o ile będą łatwo rozpoznawalne.

Natychmiastowy podgląd na pasku zadań

Natychmiastowy podgląd bardzo przydaje się, gdy otwartych jest zbyt wiele okien i nie wiadomo, co i w którym się znajduje. Wystarczy przesunąć kursor myszy nad ikony na pasku zadań systemu QTS 4.0, aby zobaczyć podgląd okna w miniaturze, nie ważne jaka aplikacja będzie uruchomiona. Kliknij podgląd w miniaturze raz jeszcze, aby wyświetlić okno w trybie pełnoekranowym.

Czyszczenie pulpitu

Jeśli w tym samym czasie działa zbyt wiele programów, czasem ciężko dostać się do pulpitu. Aby można było szybko odsłonić pulpit, klikamy przycisk Pokaż pulpit. Mimo że po kliknięciu tego przycisku pulpit zostaje oczyszczony, aplikacje w dalszym ciągu działają w tle. Ten sam przycisk pozwala także natychmiast przywrócić dostęp do tych aplikacji. Kliknięcie go spowoduje również wyświetlenie na pulpicie wszystkich aplikacji w kolejności, w jakiej zostały otwarte.

Tablica rozdzielcza

Jedno kliknięcie wystarczy, aby wyświetlić wszystkie uruchomione aplikacje w jednym miejscu. Kiedy więc wykonujesz wiele czynności naraz – słuchasz muzyki, szukasz aplikacji do pobrania, rozpoczynasz wykonywanie kopii zapasowej, pracujesz nad plikami w różnych oknach itd. – możesz szybko znaleźć jedno, żądane zadanie.

Widget na pulpicie

Dobrze jest mieć status swojego serwera na oku. W systemie QTS 4.0 wystarczy do tego jedno kliknięcie. Dzięki widgetom można monitorować różne rzeczy – stan systemu, logi, stan kopii zapasowej, wykorzystanie pamięci masowej i zasobów oraz aktywne połączenia. Wszystko jest w jednym miejscu. Aby uruchomić odpowiednią aplikację, powiedzmy Monitor zasobów, wystarczy kliknąć ikonę, a widget zostanie natychmiast zaktualizowany.

Organizowanie skrótów na pulpicie

Serwera QNAP można używać na wiele sposobów. Zawsze znajdą się też aplikacje używane częściej niż inne. Oprócz tego czasem masz jeden folder z plikami, do których bardzo często się odwołujesz. Utwórz skróty na pulpicie prowadzące bezpośrednio do tych elementów. Jeśli któregoś dnia stwierdzisz, że na pulpicie jest już za dużo skrótów i zrobił się bałagan, możesz podzielić je na grupy.

Instalowanie potrzebnych pakietów

Centrum QPKG znajdziesz ciekawe aplikacje, które rozszerzą podstawowe funkcje serwera QNAP (takie jak phpMyAdmin). Możesz wybrać te pakiety, które chcesz. Niektóre popularne aplikacje, takie jak Xdove, mają indywidualne strony logowania. Wystarczy przypisać alias i uzyskiwać do nich dostęp bezpośrednio z osobnej strony logowania.

Użytkownicy, którzy oczekują nowych funkcjonalności w świeżo wydanym firmwarze będą rozczarowani, tym razem QNAP postawił tylko na poprawę wyglądu, czy zrobił dobrze okaże się w praniu. Wersja Beta nie jest jeszcze oficjalnie dostępna do pobrania, jak tylko się to zmieni na pewno was o tym poinformujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *