Wszystkie modele QNAP z procesorami Intel® Celeron® mają w specyfikacji określoną maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM do 8GB. Ma to bezpośrednie przełożenie na ilość pamięci RAM, jaką możemy zainstalować w modelach QNAP NAS korzystających z tych samych procesorów. 8GB obecnie to nie tak dużo, szczególnie, jeśli chcemy korzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji, kontenerów czy maszyn wirtualnych. Stąd częste próby użytkowników QNAP instalacji większej ilości RAM. Postanowiliśmy wykonać własne testy praktyczne, aby zweryfikować, czy faktycznie urządzenie będzie w stanie wykorzystać więcej niż deklarowane 8GB.

TL;DR

Tak, nowe urządzenia z procesorami Intel® Celeron® są w stanie wykorzystać więcej niż 8GB RAM. Ograniczenie podane w specyfikacji wynika bezpośrednio ze specyfikacji na producenta procesora, czyli Intel®, gdzie maksymalna ilość obsługiwanej pamięci to 8GB. QNAP sugeruje stosowanie się do oficjalnych zaleceń, ponieważ w przypadku wystąpienia problemów ze stabilnością systemu, wsparcie będzie niedostępne do czasu zamontowania oryginalnej kości pamięci (lub demontażu dodatkowych modułów). Uwaga, nie można zagwarantować, że rozbudowana pamięć RAM ponad oficjalną specyfikację będzie działała w pełni bezproblemowo i nie spowoduje problemów ze stabilnością systemu i bezpieczeństwem systemu plików. Dlatego działania jak opisane poniżej wykonujecie na własną odpowiedzialność! Zarówno QNAP jak i redakcja nie ponosi odpowiedzialności za problemy z urządzeniem.

W tym teście wykorzystamy trzy modele QNAP. Podstawowym obiektem testowym będzie TS-251D, czyli podstawowy QNAP NAS z procesorem x86 – dwurdzeniowym Intel® Celeron® J4025/J4005. Dodatkowo, wykorzystamy dwa dodatkowe modele – TBS-453DX oraz HS-453DX, które również obsługują oficjalnie do 8GB RAM.

QNAP TS-251D występuje w podstawowej wersji z 2GB RAM. Konstrukcja wykorzystuje pojedynczą kość pamięci, natomiast urządzenie posiada dwa porty SO-DIMM DDR4 2666MHz. Rozbudowa do 4GB RAM to kwestia dodania kolejnej kości 2GB, natomiast dalsza rozbudowa wymaga demontażu oryginalnej kości. Uwaga. Na tym etapie podkreślamy dwie kwestie:

  1. Wymiana/rozbudowa pamięci RAM w QNAP nie oznacza utraty gwarancji.
  2. Oficjalnie do użycia dopuszczone są tylko moduły sygnowane przez QNAP. Użycie pamięci innego typu może wiązać się z problemami z wydajnością/stabilnością oraz w przypadku problemów ze sprzętem może pojawić się potrzeba jej demontażu (szczególnie w przypadku odsyłania urządzenia do naprawy).

Tutaj też istotna informacja dla użytkowników QNAP – kupując urządzenie, każdy model ma swoją oficjalną pełną nazwę, która obejmuje ilość pamięci RAM zamontowanej w urządzeniu. Więc kupując model TS-251D, tak naprawdę kupujemy model TS-253D-2G (2GB RAM). Warto weryfikować wersję urządzenia przed zakupem, ponieważ na rynku pojawiają się modele rozbudowane przez sprzedawców. Jest to zgodne z polityką producenta, jednak warto mieć to na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *