Poniżej możecie obejrzeć test porównawczy wydajności  QNAP TS-531X vs. DS3018XS, który został wykonany przez Gary Shen, więcej podobnych testów możecie znaleźć na jego FB.

QNAP vs. Synology

TS-531X vs DS3018XS

ARM vs. X86

EXT4 vs. BTRFS

HDD  WD Red 4TB x 5  vs. SSD INTELR DC S3610 200GB x 5

2GB RAM vs. 8GB RAM

Bądźmy szczerzy, patrząc na powyższe porównanie, każdy z nas w ciemno obstawiłby jednego zwycięzce. Myślicie, że macie rację ? Też tak myślałem, zapraszam do obejrzenia testu.

Morał z tego testu jest taki, że nie zawsze warto wydawać dużo pieniędzy :), w tym przypadku dwa razy więcej za sam serwer i dużo więcej za same dyski.

4 Comments

  • Pete, 23 października 2017 @ 14:22 Reply

    To jest zwykła agitacja a nie żadne test.
    Porównanie zmierzyło jedynie max. przepustowość interfejsu GEth w Qnap i Synology. Nawet na 2-3 dyskach klasy NAS wysycimy 1Gb. Można by było postawić serwer plikowy za 1M USD i po podłączeniu pojedynczym GEth też by co najwyżej zremisował z Qnap.

    Nikt o zdrowych zmysłach nie wstawi dysków SSD aby kopiować sekwencyjnie duże pliki. Pod to są relatywnie tanie dyski NAS właśnie. Ale wystarczy odpalić na takich dyskach indeksowanie 1TB zdjęć (to jest akurat mój case) i WD Red z Armem znika na tydzień. Wystarczy udostępnić zasób dyskowy wielu zadaniom – np. sprawdzanie AV i równoczesne kopiowanie – i zaśniemy czekając na reakcję.

    • Grzegorz Bielawski, 23 października 2017 @ 15:21 Reply

      Nie do końca masz rację, ale częściowo masz dlatego pomogę Ci wykonać taki test. Napisz na jaki adres mam Ci wysłać serwer QNAP z dyskami, przetestujesz pod kontem swoich zdjęć i podzielisz się z nami opinią. OK ?

      • Pete, 23 października 2017 @ 16:06 Reply

        Ciekawa propozycja – dziękuję. Na pocz. 2018r będę na etapie kupna i gotowy pod względem sieci i miejsca fizycznego – wówczas zgłoszę się i chętnie skorzystam. Równoległy dostęp jest słabą stroną Syno, ciekaw jestem jak wygląda to w Qnap.
        Dodam do poprzedniego wpisu – nawet jeśli dyski magnetyczne klasy NAS źle sobie radzą z równoległym konkurencyjnym dostępem, to i tak pod pojemności liczone w TB nie zmienię ich na SSD, a … poczekam aż urządzenie się upora z zadaniem. Dla moich potrzeb wkładanie SSD do domowego NASa może mieć sens jako cache co najwyżej. Przynajmniej na dzień dzisiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *