Inne modele

Aby zweryfikować, czy wykrycie 16GB nie jest zarezerwowane tylko dla nowych modeli TS-251D, wykorzystane powyżej kości zamontowaliśmy też w dwóch innych modelach – TBS-453DX-4G oraz HS-453DX-4G.

TBS-453DX

Montaż pamięci w tym modelu jest dosyć wygodny, wystarczy ściągnąć dolną obudowę:

Po uruchomieniu podłączamy monitor przez HDMI i wchodzimy do BIOS. System wykrywa 16GB pamięci RAM.

No i status systemu bezpośrednio w QTS. Tutaj też widzimy 16GB RAM:

HS-453DX

W tym przypadku mamy model z takim samym procesorem jak wyżej, jednak dla pewności przeprowadzamy test. Montaż jest prosty, tutaj ściągamy górną część obudowy (metalową) i możemy wymieniać kości:

Podobnie jak wcześniej, też uruchamiamy z podłączonym monitorem i sprawdzamy BIOS. Bez zaskoczenia, też widać 16GB RAM:

No i ostatnie do sprawdzenia, czyli QTS. Tutaj też 16GB używalnej pamięci RAM:

Podsumowanie

Podczas naszych testów udało się z powodzeniem zainstalować i wykorzystać 16GB pamięci RAM w urządzeniach, które oficjalnie wspierają tylko 8GB. Oczywiście zaznaczamy, że firma QNAP nie zaleca stosowania wyższych pojemności niż wskazuje na to specyfikacja, ponieważ nie może zagwarantować stabilnego działania systemu (zgodnie z zaleceniami producentów procesorów). Nie zmienia to jednak faktu, że miłośnicy ulepszania swoich urządzeń nie mogą próbować 🙂

Pytanie, czy 16GB RAM to maksimum, czy jednak da się zainstalować 32GB lub więcej? To już pozostawiamy do przetestowania chętnym. Jeśli udało Wam się wyciągnąć więcej ze swoich urządzeń – podzielcie się tą informacją w komentarzach!