TEST 2 – VM

Aby zasymulować pełne wykorzystanie pamięci RAM, wykorzystamy możliwość uruchomienia na urządzeniu maszyny wirtualnej w Virtualization Station (QVS). Jako system wykorzystujemy oficjalny obraz testowy Windows 10 dostępny do pobrania z poziomu QVS. Jedyne zmiany które zostały wprowadzone w konfiguracji maszyn wirtualnych, to zmiana ilości RAM oraz wyłączenie mechanizmów współdzielenia i optymalizowania pamięci. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że każda z maszyn będzie rezerwowała całą przydzieloną pamięć.

Na potrzeby testu uruchomione zostały dwie maszyny wirtualne, każda z przydzielonym 1 rdzeniem procesora. Pierwsza maszyna miała przydzielone 8GB RAM, druga 4GB. 4GB zostawiliśmy na potrzeby systemu operacyjnego i aplikacji.

Po uruchomieniu maszyn wirtualnych, sprawdziliśmy w systemowym Monitorze zasobów jak wygląda wykorzystanie pamięci operacyjnej.

Jak widać, system wykazał użycie na poziomie 13,95GB, czyli całe 12GB przydzielone dla maszyn wirtualnych zostało użyte. Podczas uruchamiania żadna z maszyn nie wyświetliła błędu wynikającego z braku dostępnej pamięci operacyjnej. Aby jednak zweryfikować faktycznie dostępną pamięć dla maszyn wirtualnych, w obu maszynach jednocześnie uruchomiliśmy aplikację TechPowerUP MemTest64 v1.0, gdzie ustawiliśmy maksymalną przydzieloną pamięć do przetestowania. Oba testy uruchomiliśmy niemal jednocześnie. Oba testy były w stanie w tym samym czasie przetestować pod obciążeniem pamięć, co pozwoliło założyć, że faktycznie 12GB pamięci RAM jest dostępne i używane. Poniżej prezentujemy krótki film pokazujący działanie maszyn pod obciążeniem testu pamięci: