Moduły rozszerzające dla serwerów NAS mają za zadanie zwiększyć ich pojemność w momencie gdy w jednostce głównej wszystkie zatoki dyskowe są już obsadzone przez dyski twarde. Różni producenci stosują różne technologie do podłączania jednostek rozszerzających, najczęściej stosowana jest technologia iSCSI, SAS, USB 3.0, Inifiti Band, eSATA czy Thunderbolt w wersji 2. Niestety, żaden z producentów serwerów NAS nie podaje informacji o ile spada wydajność takiego systemu po podłączeniu modułu rozszerzającego, to że wydajność będzie mniejsza nie podlega dyskusji, pytanie brzmi jak bardzo wydajność spadnie?

Ostatnio w sieci pojawił się ciekawy film, który porusza temat rozbudowy serwera NAS, przez dodanie modułów rozszerzających. Autor zbudował system NAS na bazie QNAP TS-871T i modułów rozszerzających w sumie uzyskując pojemność 148TB. Dyski twarde jakie zastosował to HGST NAS 6TB. Jednostki rozszerzające były połączone do jednostki głównej przez porty Thunderbolt 2, natomiast sam serwer NAS był podłączony do sieci Ethernet 10 Gbit/s. Jak się okazało nawet po podłączeniu modułów rozszerzających wydajność systemu nie spadła, zapis utrzymywał się na poziomie 751MB/s, a odczyt na poziomie 765MB/s.

To pokazuje, że jeżeli chcesz mieć serwer NAS, który później w razie potrzeby będziesz mógł rozbudować poprzez dodanie kolejnych modułów bez utraty wydajności to rozwiązanie, które wykorzystują technologię Thunderbolt 2 na pewno spełnią twoje oczekiwania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *