IBM-logo

W 2012 roku pracownicy firmy IBM zarejestrowali w Stanach Zjednoczonych 6 478 patentów. Zapewniło jej to, po raz dwudziesty z rzędu, pierwszą pozycję na liście najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. IBM pozostaje jedyną w historii firmą, której udało się uzyskać ponad sześć tysięcy patentów w ciągu jednego roku.

Zarejestrowane w 2012 roku rozwiązania dotyczą rozmaitych dziedzin informatyki, m.in.: metod gromadzenia, analizy oraz przetwarzania danych, cyberbezpieczeństwa, urządzeń mobilnych, sieci społecznościowych i technologii cloud computing. Opatentowane wynalazki znajdują zastosowanie w takich branżach jak: handel detaliczny, bankowość, opieka zdrowotna czy transport.

Swoją innowacyjność firma IBM zawdzięcza grupie ponad 8 tys. pracowników zatrudnionych w USA oraz 35 innych krajach, z których pochodziło blisko 30 proc. zarejestrowanych wniosków. W latach 1993-2012 specjaliści z firmy IBM opracowali i zarejestrowali w USA niemal 67 000 patentów. Co więcej, tylko w ubiegłym roku liczba rozwiązań opatentowanych przez firmę IBM była wyższa niż połączone wyniki Accenture, Amazon, Apple, EMC, Hewlett Packard, Intel, Oracle oraz Symantec.

Pośród firm, które zarejestrowały największą liczbę patentów w 2012 roku znalazły się*:

  1. IBM – 6 478
  2. Samsung – 5 081
  3. Canon – 3 174
  4. Sony – 3 032
  5. Panasonic – 2 769
  6. Microsoft – 2 613
  7. Toshiba – 2 447
  8. Hon Hai- 2 013
  9. General Electric – 1 652
  10. LG Electronics – 1 624

*Dane dostarczone przez IFI CLAIMS Patent Services

Fakt, że nieprzerwanie od dwóch dekad jesteśmy największym innowatorem wśród przedsiębiorstw wynika wprost z naszych wartości, takich jak: innowacyjność dla naszych klientów i całego świata” – mówi Ales Bartunek, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie. „Firma IBM wspiera swoich pracowników w działaniach mających na celu tworzenie innowacyjnych rozwiązań.  Szczególnie cieszy fakt, że w procesie tym swój udział ma również Polska, a kilka z uznanych patentów pochodzi z polskiego Laboratorium Oprogramowania IBM. 

Wśród patentów zarejestrowanych przez firmę IBM znajdują się rozwiązania, które zmieniają podejście przedsiębiorstw do innowacji w ich bieżącej działalności. Znaczna część z nich wpisuje się w inicjatywę IBM Smarter Planet, promującą wykorzystanie nowoczesnych technologii nie tylko w informatyce, ale również życiu codziennym. Przykładem może być rosnące znaczenie rozwiązań dla systemów kognitywnych. Istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą one wykorzystywane powszechnie, natomiast już teraz są stosowane m.in. przez superkomputer IBM Watson rozpoznający polecenia głosowe.

Do najbardziej interesujących innowacji IBM w 2012 roku można zaliczyć:

· U.S. Patent 8 275 803: Systemy i metody zapewniające odpowiedzi na pytania: rozwiązanie zastosowane w superkomputerze IBM Watson, pozwala mu na zrozumienie pytań wyrażanych za pomocą języka mówionego, ich analizę i udzielenie odpowiedzi.

· U.S. Patent 8 185 480: Systemy i metody optymalizacji rozpoznawania trendów w ramach parametrów nie-gaussowych: patent dotyczy techniki obliczania i rozpoznawania trendów w dużych, szybko rosnących zbiorach skomplikowanych danych, takich jak te występujące w procesie rozpoznawania języka mówionego, czy systemach przewidujących występowanie korków na drogach.

· U.S. Patent 8 200 501: Metody, systemy i programy pozwalające na syntezę informacji o procedurach medycznych w bazach służby zdrowia: rozwiązanie pozwala lekarzom uzyskać łatwiejszy dostęp do danych medycznych, pochodzących z wielu źródeł, które mogą posłużyć do sprawniejszego analizowania, diagnozowania i opracowywania sposobów leczenia pacjenta.

· U.S. Patent 8 341 441: Zmniejszenie zużycia energii w środowisku cloud computing: rozwiązanie obejmuje technikę, która pozwala na bardziej wydajne i efektywne używanie zasobów chmury, zapewniając przy tym redukcję zużycia energii.

Więcej informacji na temat uzyskanych przez IBM w 2012 roku patentów można znaleźć na stronie: http://www.research.ibm.com/articles/patents.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *