Test 1 – QTS

Podłączenie dysków do urządzenia jest oczywiście standardową procedurą, więc przejdźmy od razu do informacji, które prezentuje nam QNAP. W aplikacji Pamięć masowa i migawki możemy uzyskać informacje o każdym z podłączonych dysków. Jak widać na zrzucie ekranu poniżej, dyski pracują z temperaturą ok. 35 st C, prędkość połączenia to 6Gbps. Każdy z dysków, które oznaczone są jako 18TB oferuje nam do dyspozycji 16,37 TB faktycznej przestrzeni. Różnica nie wynika z błędnego oznaczenia dysku czy celowego działania producenta, tylko z przeliczników stosowanych w tym przypadku. Standardowo pojemność dysków podawana jest w systemie dziesiętnym (base 10), gdzie jeden terabajt (TB) równa się 1 000 000 000 000 bajtom. Duża część systemów operacyjnych używa systemu binarnego do oznaczenia pojemności, a więc jeden megabajt to 1 048 576 bajtów, a jeden terabajt równa się 1 099 511 627 776 bajtom. Co ważne, niezależnie od systemu wykorzystywanego do oznaczenia pojemności, mówimy o takiej samej faktycznej przestrzeni. Dlatego testowany jakiś czas temu Seagate IronWolf 8TB miał 8 TB (8 000 GB) miał 7 452 GB widocznej przestrzeni. Taka notacja może być myląca, jednak jest to standard wykorzystywany przez producentów dysków, więc warto to mieć na uwadze. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Aby przetestować możliwości dysków twardych, zawsze zaczynamy od sprawdzenia, jakie wyniki uzyskamy przy teście nieskonfigurowanych dysków. Oznacza to, że podłączamy je do QNAP, inicjujemy system, ale nie tworzymy puli pamięci czy woluminów. Dzięki temu możemy zmierzyć parametry każdego dysku z osobna.

Przyjęta przez nas metodyka obejmuje wykonanie dwóch testów – Odczytu sekwencyjnego (MB/s) i odczytu losowego (IOPS). Wyniki, które widzimy rozbudziły nasze nadzieje co do możliwości testowanych Exosów. Średnio system oszacował prędkość w odczycie sekwencyjnym na ok 255 MB/s natomiast losowy odczyt na 187 IOPS.

Zobaczmy jeszcze, jak wyglądał przebieg testu w czasie.

Jak widać powyżej, wyniki są różne dla poszczególnych dysków, jednak w żadnym przypadku nie zeszliśmy poniżej 110 IOPS, jednak średnia wyników jest znacznie wyższa. Korzystając z wykonanych wcześniej testów dysków Seagate IronWolf 8TB porównajmy, jak wzrost pojemności przełożył się na testowane parametry.

I tutaj ogromne zaskoczenie. Okazuje się, że ponad dwukrotnie większe dyski są szybsze od modelu IronWolf 8TB. Wydawałoby się, że technologia dysków twardych HDD niewiele więcej może nam zaoferować, jednak przeczy temu przypadek Exos X18. W obu przypadkach, a więc w odczycie sekwencyjnym i odczycie losowym IOPS mamy zdecydowanie wyższe wyniki niż w mniejszym dysku IronWolf 8TB. A przypominamy, że już przy okazji poprzedniego testu byliśmy pod wrażeniem wyników.

W tym teście mamy do czynienia z dyskami HDD, a więc nie używamy narzędzia profilowania dysków SSD. Dlatego przechodzimy do kolejnych testów, a więc testów z poziomu konsoli QNAP.